Oktay Candemir : Sayın Vali...!

Biliyorum: bana kızıyorsunuz, öfkeleniyorsunuz. Hatta çok kızdığınızdan olsa gerek hakkımda yargıya başvurarak davacı oldunuz. (Yaptığınız başvuruda mahkeme, beni haklı bularak sizin talebinizi reddetti) ama bizler basın faaliyetlerimizi mahkemeler aksi yönde karar verse de yapmaya devam edeceğiz. Netice itibariyle gazetecilik suç değildir.

Oktay Candemir : Sayın Vali...!

Sayın Vali

Biliyorum: bana kızıyorsunuz, öfkeleniyorsunuz. Hatta çok kızdığınızdan mütevellid, hakkımda yargıya başvurarak davacı oldunuz. Lakin, yaptığınız başvuruda mahkeme, beni haklı bularak sizin talebinizi reddetti... Ama ben haber yapmayı, fikirlerimi söylemeyi mahkemeler aksi yönde karar verse de yapmaya devam edeceğim. Netice itibariyle gazetecilik suç değildir.

Şahsıma kızabilirsiniz ama sanırım bu kentte benden önce kızmanız gereken o kadar zatı muhterem ve kurum var ki!

Biliyorum benim gibi gazetecilere çok alışık değilsiniz... Van basının büyük bir çoğunluğu güçlü olduğunuz için sizin yanınızda duruyor ya da sizden korktuğu için sizi eleştiremiyor. Ben sizin yerinizde olsam onları basın açıklamalarıma bile çağırmam.

Demokrasilerde eleştiri güçlendirir, yaptığınız yanlışın farkına varmanızı sağlar.

Ama herkes sizi övüyorsa eğer, bir sıkıntı olduğundan kuşkunuz olmasın.

Mesele siz de seçim sürecinde çok çalıştınız, çabaladınız... Köy köy dolaşarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptıklarını anlattınız. Bunun sonucunda yoruldunuz. Tahmin ediyorum Van’da seçim sonuçları istediğiniz gibi olmadı ama siz elinizden geleni yaptığınız için kimse bu konuda sizi eleştiremez. (!)

Sizde mutlaka seçim sonuçları üzerine bir değerlendirme yapmışsınızdır. Van'da ortaya çıkan seçim sonuçları sizi şaşırtmış olabilir ama ben hiç şaşırmadım. Şimdi bu toplumun neden HDP'ye oy verdiğini yeni baştan anlatmanın lüzumu yok.

Ancak eğer 'Ben nerde yanlış yaptım?' diyorsanız benim bu konudaki görüşüm şudur...

Kentin en büyük mülki amiri olarak size bağlı kayyum ve kurumlar sizden daha çok konuştuğu için...

Eğer ki size bağlı atanmış memurlar, sizin bile yapamadığınız açıklamaları yapıyorsa, sizin bile yapmadığınız işleri yapıyor da ve sizde buna müdahale etmezseniz...

Size bağlı olan Gürpınar ve Edremit'te kayyumlar, HDP'nin yüzde 70 oy aldığı ilçelerde yerel halkla ve yerel halkın dinamikleriyle bu kadar inatlaşır, zıtlaşır ve 'Dediğim dedik, astığım astık, kestiğim kestik' derse...

Gürpınar Kaymakamı ve kayyumu kendi yetkilerini aşarak HDP seçim bürosuna Türk bayrağı asarsa...

Edremit Kaymakamı ve Kayyumu çıkıp Van'da en yüksek oyu alan partiye ağzına geleni söylerse...

Hele şu VASKİ Müdürü... Sizin dahi konuşmadığınız konularda her hafta açıklamalarda bulunuyor. Normal şartlarda Devlet Memurlarının açıklama yapması sizin izninize bağlıyken adam adeta 'Ben konuşurum, kime ne kardeşim' diyor.

Tüm bunları popüler olmak, iktidarın dikkatini çekmek için yaptılar.

'Siz siyasetçi değil, memursunuz. Konuşmayın sadece alt-yapı, yol, çevre temizliği gibi işlerle ilgilenin. İşin siyasi kısmı sizin işiniz değil. Bölge halkı ile ters düşmeyin' deseydiniz eğer insanlar sizi alkışlayacaktı.

'İyi de... Bende Devlet Memuruyum, bunları bende yapıyorum' diyorsanız, o zaman siz de doğru yapmamışsınız demektir.

“Söz ettiğiniz durumlar tamamen Devletimizin ve hükümetimizin politikalarıdır. Kaymakamlarımız asla kafalarına göre hareket etmemiştir. Ben Vali olarak sonuna kadar Kaymakamlarımın yanındayım.” Diyorsanız...O zaman sandıktan çıkan sonucun sebebini anlamak için uzman olmaya gerek yok.

Mesela, sizin basın faaliyetlerinizi yürütenler ne iş yapıyor? İnanın anlamış değilim. Neredeyse yüzde 90 Van Medyasının sizin arkanızda olduğu bir yerde bile faaliyetlerinizi neredeyse hiç anlatamadılar.

Eğer, 'Benim basın çalışanlarım da bir sıkıntı yok' diyorsanız... O zaman bu da 'Siz hiç bir iş yapmadınız mı?' sorusunu akıllara getirir.

O bütçelerle bunu beceremiyorlarsa yeniden bazı şeyleri gözden geçirmeniz gerekmiyor mu?

Siz... bu kentin Valisi olarak, bu kadar olumsuzluğa 'Van Minute' deseydiniz HDP burada yine seçimleri kazanırdı ama en azından bir yurttaş olarak ağız tadıyla ' İşte örnek Vali' diyebilirdik.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 14:41
YORUM EKLE