HDP Van İl Örgütü'nden 'Engelliler Günü' açıklaması

HDP Van İl Örgütü'nden 'Engelliler Günü' açıklaması

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yapan HDP Van İl Örgütü, devletin engelli yurttaşlarımıza karşı gereken sorumluluğunu getirmediğini ifade etti.

Açıklamada devamla şu ifadelere yer verildi :

Yaşama anlam katan, yaşama bizden daha çok tutunmaya çalışan ve bizden daha çok çaba ve bizden daha çok mücadele veren, yüreğini yüreğimize katan, gerek sosyal, gerekse iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve yaşamın birçok alanında çeşitli “engeller” ile karşı karşıya kalan engelli vatandaşlarımızla birlikte yaşadığımızı unutmamamız gerekiyor. Çünkü gündelik hayatta karşılaştıkları sorunlar sadece engellilerin değil, hepimizin sorunudur.

Engelli yurttaşlarımıza engelsiz bir dünya yaratmak hepimizin görevi ve temel sorumluluğudur.

Anayasada “Sosyal bir hukuk Devleti” olarak tanımlanmasına rağmen devlet engelli vatandaşlarımızın, müreffeh bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri, sosyal ve ekonomik hayata katılmalarını sağlayarak toplum içerisinde daha çok bulunmaları, eğitim haklarını kullanabilmeleri, istihdama katılarak üreten ve ülkesine katma değer yaratan bir insan olabilmeleri için gerekli önlemleri maalesef hayata geçirmemiştir.

Engelli yurttaşlarımızda her zaman bize göre daha fazlası vardır. Fazlası onların yaşama tutunduğu azim irade ve umutlarıdır. Hayatı onlarla paylaşacağız. Her birimiz bir engelli ile dost ve her birimiz bir engelli ile duygudaş olalım. O yüzden diyoruz ki; herhangi bir aralıkta değil, her an yanlarındayız. Hayatımızın paydaşlarını fark etmek ve gülümsetmek adına engelli tüm insanlarımızın bu anlamlı gününü kutluyorum.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2017, 08:50
YORUM EKLE