Yapay Gandi

Türk siyasal tarihin mihenk taşlarından olan Türkiye’nin en derin, en köklü,  partilerinden olan CHP’ye uzun bir aradan sonra kendisine verilen rolün dışında hareket etme ihtiyacını duydu ve bir anda "Adalet" yürüyüşü ile Türkiye’nin gündemine girmeyi başardı. Bu manevra ile yeni bir çıkış yapmaya çalışmaktadır. Oysa daha düne kadar HEP’li ve HDP’ li milletvekillerinin üyeliklerinin düşürülmesi ve cezaevine alınmasında büyük emekleri olmuştu.

Birde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘’Gandileştirme ‘’çabaları var. Bu Gandileştirme çabalarına değinmeden geçmek doğru olmaz. Gandi; İngiliz sömürgeciliğine, eşitsizliğe ve tüm hukuksuz uygulamalara karşı ülkesinin tüm toplumsal katmanları kucaklayarak tarihsel bir yürüyüş gerçekleştirmiştir.

Oysa Türkiye’nin ’’ yapay Gandi’’  adayı Kemal bey ülkede yüzyıldır var olan ayrımcı uygulamalara karşı tek ses çıkarmamış hatta yer yer onaylayan açıklamalar yapmıştır. Binlerce gazeteci, siyasetçi ve yurttaş sudan sebepler ile cezaevin de tutulmakta ve yargılanmaktadırlar. Ne zamanki CHP’li bir milletvekili cezaevine alınınca ‘’Adalet’i hatırlamışlardır. O açıdan ne ‘’Gandilik’’ mayası var ortada ne de Gandi’nin Mücadeleci ruhu var…

AKP’ye genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son referandum seçiminin bitiminde yaptığı konuşmada ‘’ Atı alan Üsküdar’ı geçmiştir’’ söylemi sıcaklığını korumaktadır. Oysa AKP bugün o atı ülkenin kurucu partisi olan CHP’ den çalmıştır yâda CHP’ye tarafından AKP’ye o ‘’ simsiyah Arap atı‘’ hediye edilmiştir.  AKP’yi o ata bindiren CHP’nin elit siyaset anlayışından kurtulamaması, Laik ve Atatürkçü ilkeleri dillerine pelesenk yapıp orta sınıfı AKP’ye kaptırarak, sadece üst sınıfın partisi konuma gelmesinden kaynaklıdır. Oysa Cumhuriyet Halk Partisi olarak kurulan ve örgütlendirilen parti maalesef Cumhuriyet Elit partisi olmuştur.

Tabi ki bunları yazarken kesinlikle bir milletvekilinin cezaevine alınması onaylamak ya da demokrasinin gelişimi için önemli olan demokratik kitle eylemselliklerini küçümsemek ya da boşa çıkarma gibi bir amaç yok; ancak bugün bu uygulamalara maruz kalanlara geçmişte ‘’ ektiklerini’’ hatırlatmak istedim.

 Kısacası Türkiye’nin gündemi önümüzdeki günlerde gayet hareketli olacağına benziyor. Raydan çıkan demokrasi trenini raya oturma eylemselliğinin başarıya ulaşması için AKP’yi güçlendiren politikalar dan ve söylemlerden uzak durmak gerekmektedir, çatışma ortamına çekilme ihtimali yüksek olan ‘’ Adalet’’ yürüyüşçüleri her türlü provokasyonlara karşı gül dağıtarak yollarına devam etmesi gerekmektedir.

Kısacası CHP’nin yarım asırlık politikalarını değiştirip evrensel ölçüler dâhilince sosyal faşist söylemleri bir kenara bırakıp her kesimi kapsayan söylem ve politika geliştirmesi gerekmektedir

YORUM EKLE