Kılıçdaroğlu : HDP ile en çok çatışan parti CHP'dir, MHP'den bile daha fazla...

Kılıçdaroğlu : HDP ile en çok çatışan parti CHP'dir, MHP'den bile daha fazla...

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP ile beraber hareket ettikleri yönündeki eleştirilere yanıt verirken, “Zaman zaman HDP ile bazı konularda en çok çatışan parti CHP. MHP’den bile daha çok” dedi.Hürriyet'ten Hande Fırat'ın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu partisinin seçim ittifakına nasıl baktığını, “İlla ittifak olsun, arayışı olsun diye de bir durum yok. Bir ön kabulümüz yok. Türkiye’deki tabloya bakacağız. Demokrasiyi savunan, ilkeler de anlaştığımız partilerle bir araya gelebiliriz” diye anlattı.CHP lideri, cumhurbaşkanlığı seçiminde başka partilerle ortak aday çıkarılması konusunda da “Parti Meclisi karar verecek. Netleşen bir şey yok” dedi.

Kılıçdaroğlu CHP’nin HDP ile birlikte hareket ettiğine ilişkin eleştirilerin hatırlatılması üzerine de şunları söyledi: “Bütün siyasi partileri seçim güvenliği için ziyaret ettik, HDP’den, Saadet Partisine, AK Parti’ye kadar. MHP randevu vermedi. Tüm partilere eşit uzaklıktayız, eşit yakınlıktayız. Siyasal partiler arası bir ayrımımız yok. Yasal oldukları sürece. İttifak yapılacak mı kimlerle yapılacak zaman gösterecek. Zaman zaman HDP ile bazı konularda en çok çatışan parti CHP. Üstelik MHP’den bile daha çok. Ama biz gerginlikten hoşlanmıyoruz. Düne kadar kanlı bıçaklı olduklarımızla da onlar gibi bir araya gelmiyoruz. MHP, HDP’yi kullanarak üzerimize saldırıyor. Amaç geçmişte AK Parti ile yaptıkları kavgaları unutturmak.”

‘Yapay sorunlarla ülkeyi meşgul ediyor’


CHP lideri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstiklal Marşı’nın bestesinin değiştirilmesine ilişkin çıkışını şöyle yorumladı: “Türkiye’nin dünya kadar sorunu var. Dolar yükselmiş, çifçilerin durumu belli, esnaf perişan. Birinci gündemi değiştirip gereksiz İstiklal Marşı polemiğini gündeme getirdi. Yapay sorunlarla ülkeyi meşgul ediyor.”

Böke’nin çıkışına ‘Ne boykotu’ tepkisi


Kılıçdaroğlu’nun İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’nin seçimlerin boykot edilmesini ilişkin çıkışıyla ilgili değerlendirmesi şöyle:  “Ne boykotu ya, zaten biz kazanacağız. Demokrasi isteyenlerin ağırlığını herkes biliyor. Demokrasiye yeniden getirmek, tek adam rejiminden kurtulmak, hepimizin ortak talebi. Demokrasi talebi de tabii ki sandıkta dile getirilir. Biz de öyle yapacağız.”

 

Kaynak : Diken
Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 10:59
YORUM EKLE