HDP İpekyolu'nda 'Afrin' açıklaması!

HDP İpekyolu'nda 'Afrin' açıklaması!
Türkiye tarafından Afrin’e yönelik başlatılan askeri hareketa Van’ın İpekyolu ilçesinde HDP öncülüğünde yapılan basın toplantısı ile tepki gösterildi.

Efrin'e yönelik 'Zeytin Dalı' harekatına ilişkin HDP İpekyolu İlçe Örgütü tarafından ilçe binasında yapılan basın toplantısına kayyum atanan İpekyolu Belediye Eş Başkanı Beritan Tayan, HDP İpekyolu İlçe Eş Başkanı Tahirhan Sayyiğit, İl- İlçe yöneticileri ve halk katıldı.

Basın açıklamasını yapan HDP İpekyolu İlçe Yöneticisi Fikret Duman, “Tarihsel olarak Türkiye’ye karşı her zaman tehditkar bir tutum izlemiş olan Rusya’nın kışkırtmaları ve ön açması ile Türkiye Cumhuriyeti’ni Ortadoğu bataklığına sürükleyen siyasi iktidarın Türkiye halklarına ağır bedeller getirecek bir savaşa sürüklediğini kaydeden Aras, “ Efrîn’e saldırı başta tüm Kürt halkı olmak üzere tüm ezilen halklara yönelik bir saldırıdır.Siyasi iktidarın Yoksullaştırmaya ve adaletsizliğe dayalı yönetim anlayışı Efrîn’e saldırı ile ört bas etmeye çalışması kabul edilemez.” Dedi.

“Her ne kadar AKP hükümeti, ‘Meşru müdafaa’ diyerek işgali meşrulaştırmaya çalışsa da… İşgal girişiminin gayrı meşru olduğu çok açıktır.” Diye konuşan Duman, “AKP hükümeti her ne kadar ‘Devletin bekasını gerekçe gösterse de ortada devletin bekasını tehdit eden bir tutum yoktur. Efrin’e saldırı AKP’nin beka sorunudur. Türkiye devleti, tüm uluslararası hukuk kurallarını çiğneyerek, kendisine yönelik bir tehdit olmadığı halde, işgal girişimini resmen başlatarak, halklarımızı büyük bir felaketin eşiğine getirmiştir.” Diye konuştu.

Ortadoğu’da ki savaşta halkların en güvenli yaşam alanlarından biri olan Efrin’e yönelik başlatılan saldırı başta Kürt halkı olmak üzere Efrin de yaşayan tüm halkların yaşam alanına, yaşam hakkına dönük topyekün bir saldırı olduğunu kaydeden Duman, “ Suriye savaşı başladığından beri, savaşın yaşandığı alanlardan göç eden halkın huzur içerisinde yaşadığı Efrin’e yönelik geliştirilen saldırı ile yeni bir göç dalgasının başlayacağı ve sivil halkın büyük mağduriyetler içerisine düşeceği aşikardır. Tüm dünyayı IŞİD belasından kurtaran Kürtlere yönelik, böylesi bir saldırıya karşı sessiz kalan ve örtülü olarak destek sunan devletlerde bu haksız işgal girişimi sonucu oluşacak tüm mağduriyetlerin ortağıdır.” İfadelerini kullandı.

Çözümün savaş değil, barış olduğunu kaydeden Duman, “Emperyalist güçler, Yüz yıllardır Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren, Ortadoğu halklarını sonu gelmez savaşlara mahkum eden politikalarının tuzağına düşen siyasi iktidarı derhal bu savaşı sonlandırmalıdır. Ortadoğu’da yaşanan savaşlar halkların hiçbir problemini çözmemiş, aksine sorunları daha da derinleştirmiştir… Çözüm, diplomasi, müzakere ve diyalogtur, bunun öncellikli koşulu da barıştır.” Dedi.

Duman, konuşmasını şöyle sürdürdü : “Efrin halkının yaşam alanına, yaşam hakkına yönelik gerçekleştirilen saldırılar karşısında tüm halklarımızı, duyarlı tüm kesimleri ve uluslar arası kamuoyunu bu haksız işgal karşısında sesimize ses ve
Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 11:37
YORUM EKLE