Dr. Fikret Hacıosman cinayeti Van'da kınandı

SES Van Şubesi ve Van-Hakkari Tabip Odası, düzenledikleri ortak basın açıklaması ile Dr.Fikret Hacıosman'a İstanbul’da yapılan silahlı saldırıyı kınadı.

Dr. Fikret Hacıosman cinayeti Van'da kınandı

VANHABERDAR - SES Van Şubesi ve Van-Hakkari Tabip Odası, düzenledikleri ortak basın açıklaması ile Dr.Fikret Hacıosman'a İstanbul’da yapılan silahlı saldırıyı kınadı.

SES Van Şubesi ve Van Hakkari Tabip Odası tarafından Dr. Fikret Hacıosman’ın İstanbul’da silahlı saldırıda yaşamını yitirmesine ilişkin Bölge Araştırma Hastanesi önünde kitlesel basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasını yapan Tabip Odası Üyesi Hasan Yaviç, bir meslektaşlarını daha kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıklarını kaydetti. Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret Hacıosman’ın dün öğle saatlerinde İstanbul’da, çalıştığı özel hastanede, eski hastası olduğu iddia edilen bir kişinin silahlı saldırısı sonucu başından ağır yaralandığını ve gece saatlerinde yoğun bakımda verdiği yaşama tutunma mücadelesini kaybettiğini dile getiren Yaviç, Meslektaşımızın yakınlarına ve bütün hekim kitlesine baş sağlığı diliyoruz. Ülkemizde sağlık çalışanları her gün onlarca kez şiddet yaşamaktadır. Sağlıkta şiddet dalgası azalmak bir yana; hızlanmakta, yaygınlaşmakta, meslektaşlarımızı silahla yaralamaya/öldürmeye varan infial yaratıcı boyutlar kazanmaktadır.” Dedi.

Türk Tabipleri Birliği sağlıkta şiddetin nedenleri ve çözüm yollarını kamuoyu ile paylaştığını belirten Yaviç, “her şiddet vakasında yetkilileri bir kez daha göreve çağırmış, şiddeti önlemede daha etkili olacak caydırıcı niteliğe sahip cezalar öngören yasa tasarıları hazırlamış, bunların TBMM’de kabul edilmesi için çaba sarfetmiştir. Yakın geçmişte meydana gelen başka şiddet vakalarının ardından Sağlık Bakanı’ndan randevu talep edilmiş, sorunun çözümü için ortak çalışma grubu kurulması önerilmiştir. Ne yazık ki, Bakanlık randevu taleplerine yanıt verme nezaketinden bile uzak, duyarsız ve etkisiz tutumunu sürdüre gelmektedir.” Diye konuştu Silahın sağlık kuruluşlarına bile kolayca sokulabilmesi karşısında başta kamu otoritesi olmak üzere bütün toplum silahlanmanın normal bir olgu gibi görülmesini sosyal bir sorun olarak değerlendiren Yaviç, konuşmasını şöyle sürdürdü :Sorunu ve çözüm yollarını ele almak için TBMM Başkanı ve Sağlık Bakanı ile acil görüşme talebimizi kamuoyu önünde kendilerine bir kez daha iletiyoruz. Şiddetin ve diğer sorunlarımızın çözümü için Sağlık Bakanlığı ile birlikte bir çalışma grubu oluşturulmasını ortak akla inanmanın ve meslek örgütlerini merkeze alan çağdaş demokrasi anlayışının bir gereği olarak görüyor ve bu talebimizi de yineliyoruz. Sağlıkta şiddetin engellenmesi için TBMM’ye sunduğumuz yasa teklifinin yeni yasama döneminde ivedilikle yaşama geçirilmesini bekliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 19:16
YORUM EKLE