HDP Van İl Örgütünden 'Özgür Ülke' açıklaması

HDP Van İl Örgütünden 'Özgür Ülke' açıklaması
HDP Van İl Örgütü, 3 Aralık 1994'te Özgür Ülke Gazetesinin binalarına yönelik gerçekleşen saldırıları 23. yıl dönümünde bir kez daha kınadığını açıkladı.

Açıklamada şöyle denildi :

3 Aralık 1994 tarihinde Özgür Ülke Gazetesinin binalarına yönelik gerçekleşen bombalı saldırı yakın tarihimizin en önemli karanlık olaylarından biridir. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakanı Tansu Çiller’in ‘Onlar elinde basın kartı olan teröristler’ dediği günlerde 50’den fazla çalışanını katlederek özgür basını susturacaklarını sananlar bunu başaramayınca, 3 Aralık 1994’de gazetenin binalarını bombalamıştır.


Her ne kadar olayın faillerine ilişkin bir soruşturma yürütülmediyse de, tüm dünya ve herkes biliyor ki, Özgür Ülke Gazetesi'nin susturulması dönemin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararıydı. Dönemin başbakanı Tansu Çiller imzalı 'gizli' ibareli belge o dönem ortaya konulmuş ve olayın failinin bizzat hükümet olduğu ortaya çıkmıştı.
Ancak savaşa göre inşa edilmiş yargı mekanizması bunu görmediği gibi, bugünde Türkiye’de basın özgürlüğü rafa kaldırılmış ve 150 gazeteci cezaevinde tutuklu bulunmaktadır. AKP iktidarı döneminde özgür basına yönelik saldırılar artarak devam ediyor. Yapılan her haberin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, TV’lerde ‘Bedelini ağır ödeyecekler’ şeklinde ki sözleriyle basını aleni bir biçimde tehdit ediyor.

Sadece son 1 yıl içinde çıkarılan KHK’larla onlarca televizyon, gazete, ajans ve haber sitesi kapatılmıştır. Neredeyse hükümet aleyhine edilmiş tek bir haber ‘Örgüt üyeliği’ gerekçesiyle mahkeme salonlarına taşınıyor. Sadece yaşadığımız kent Van’da onlarca gazeteciye hapis cezaları verilmiştir.

Tüm bu saldırılara rağmen yine de susmayan ve mücadelesinden vazgeçmeyen tüm özgür basın çalışanlarının her zaman yanında olduğumuzu belirtiyor, 3 Aralık saldırısını 23’üncü yıldönümünde bir kez daha lanetlerken, patlamada yaşamını yitiren Ersin Yıldız yoldaşımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2017, 09:17
YORUM EKLE