HDP'den Celal Doğan iddialarına yanıt geldi

HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç, güncel gelişmelere ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

HDP'den Celal Doğan iddialarına yanıt geldi

HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç, güncel gelişmelere ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

"Celal Doğan CHP tarafından İstanbul adayı gösterilirse HDP aday çıkarmayacak" iddialarına yanıt veren Oluç, "Partimizin herhangi bir yetkili kurulunda konuşulan bir isim değildir. Bu haberi değerlendirir mi merkez kurullarımız, bilmiyorum; ama biz şimdiye kadar herhangi bir isim telaffuzuna girmedik, çünkü daha o noktaya gelmedik. Görüşmeler ve çalışmalarımız sürüyor" dedi.

Oluç'un açıklamalarından satır başları şöyle:

Bugün 3 konu üzerinde durmak istiyorum. Birincisi, bütçe komisyona geldi ve Salı günü görüşmeleri başlayacak. Daha sonra Genel Kurul’a gelecek. Bu konuyu daha çok konuşacağız, ama başlangıç için birkaç noktaya değinmek istiyorum. Bu bütçeyi 3 başlık altında değerlendirebiliriz. Birincisi, güvenlikçi bir bütçedir; ikincisi, israf bütçesidir; üçüncüsü faiz bütçesidir. 

Güvenlikçi bütçe dememizin nedeni, Jandarma, İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı bütçeleri 40 katrilyondan 120 katrilyona çıkarılmış. Bu, önümüzdeki dönemde esas harcamaların nerelere olacağını gösteriyor. Kamu harcamalarında, sağlık, eğitim gibi alanlara yapılan harcamalarda ciddi bir artış yokken, güvenlik alanındaki bu artış son derece dikkat çekicidir. İktidar S-400’ler ve F-35’lere, SİHA'lara, savaşa ve silahlanmaya yatırım yapmayı öngörmüştür. Tarım destekleri veya işçi ve memur maaşlarındaki artışlar neredeyse göz ardı edilmiştir.

İkincisi israf bütçesidir. İsrafın en tipik göstergesi Saray harcamalarıdır. Saray harcamaları iki katından fazla arttırılmıştır, ki örtülü ödenek bunlara dahil değildir. Yüzde 230 oranında artış yapılmıştır. Tam teşekküllü hastanesi olan uçan saray, yazlık saray... Bu artış kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir. Bugünkü kurlarla karşılaştırma yaptığımızda, asgari ücret ile Erdoğan’ın aldığı ücreti karşılaştırdığımızda, dolar bazında aylık olarak 30 katıdır. Mesela Almanya Şansölyesi’nin maaşı asgari ücretin sadece 12 katıdır.

Bakın bir yıl içinde inşaat işçilerinin maliyeti yüzde 17, TÜFE ise yüzde 24.5 artmıştır. Kesin bir yoksullaşma net olarak görülmektedir. Erdoğan ise maaşını yüzde 26 artırmıştır. Enflasyon artışına direnen tek kişi maaşı. Buradan Saray’a sesleniyoruz: Fedakarlıktan söz ediyorsanız, tasarruf edilmesinden söz ediyorsanız, önce kendinizden başlayın. Kapatın Saray’ı, Çankaya’ya taşının. 

Saray’a harcanan bu paralar kesinlikle israf ekonomisinin net göstergesidir. Bu kriz yaşanırken, halk yoksullaşırken, bu harcamalar kabul edilebilir değildir. İnsanın biraz sıkılması gerekir, el kaldıracak olanların da sıkılması gerekir. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası’nın Para Politikaları Kurulu toplantısı yapıldı. MB, utangaç bir şekilde krizin var olduğunu açıkladı. 'Enflasyon eşliğinde küçülme var' dedi. Bütün veriler bu krizin derinleştiğini gösteriyor. Yeni Ekonomi Programı'ndaki büyüme hedefi tutmadı. Veriler gösteriyor ki, yıllık büyüme en fazla yüzde 2 civarında olacak, öngörüldüğü gibi yüzde 3.8 değil. Tüketici Güven Endeksi Eylül'e göre 2 puan, geçen yıla göre 10 puan azaldı. Reel sektör Güven Endeksi düşmeye devam ediyor. Durum bu.

VARLIK FONUNDA NEYİ GİZLİYORSUNUZ?

Bütçe tartışmalarında dikkat çekmek istediğimiz bir diğer konu Varlık Fonu’dur. Denetim raporu gizli damgası ile geldi. Neden? İşçilerin, emekçilerin, halkın alınteri ile oluşturulan ve Varlık Fonu'na alınan şirketler var. Bu verileri kimden gizliyorsunuz? Halktan. Neden? Varlık Fonu tartışmalarının gizli oturumla yapılması, komisyon başkanı tarafından önerildi. Neden gizli oturum? Neyi gizliyorsunuz, neden haber yapılmasını istemiyorsunuz? Gizlediğiniz bir şeyin ne olduğu belli. McKinsey ile yaptığınız anlaşmanın Şubat 2017’ye kadar geri gittiği görülüyor. Bu çalışma yeni değildir, bunu gizliyorsunuz mesela. McKinsey ile yapılan anlaşmalar, Türkiye ekonomisini bu noktaya getirmiştir. Siz bunun halk tarafından görülmesini istemiyorsunuz. Hayır, bu tartışmalar kamuoyuna açık olmalıdır, McKinsey gibi bütün konular halk tarafından izlenmeli ve görülmelidir. Türkiye’nin nasıl bu hale getirildiği, krizin nasıl derinleşeceğinin görülmesi için bu çok önemlidir.

Bir diğer konu; HDP’ye yönelik yerel seçim operasyonları devam ediyor. Bugün sabah Kars’ta gözaltı operasyonu yapılmış ve eski vekillerimiz de dahil üyelerimiz gözaltına alınmıştır. Bunlar yerel seçim operasyonlarıdır, HDP’nin yerel seçim çalışmalarını engellemeye yöneliktir. Kayyum atadınız, tutmadı. 259 muhtarı görevden aldınız, tutmadı. Gözaltı ve tutuklamalara devam ediyorsunuz, o da tutmuyor. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. HDP’nin yerel seçim çalışmaları kararlı bir şekilde devam ediyor. Bakın sizin kayyum atadığınız yerlerde belediye eş başkanlarımızla ilgili hiçbir yolsuzluk iddiası dava dosyalarına girmemiştir. İkincisi, “dağa kaynak aktarılıyor” iddiası tamamen mesnetsizdir, hiçbir dava dosyasında bu konu yoktur. Bunlar yalan iddialardır.

Peki atadığınız kayyumlar ne yaptılar? Yolsuzluk yaptılar, bu yüzden bazılarını görevden aldınız. Talan yaptılar; o belediyelerin, o ilin değerlerini yandaşlara peşkeş çektiler. Belgeler ortaya çıktı, yenileri de var. Yani kayyum politikanız tamamen fiyasko bir politikadır. Dürüst davranın, insanların yüzüne bakarak konuşacak duruma gelin. AKP Genel Başkanı ant tartışmalarında dedi ki, “ben de Türküm, ama Türkçülük yapmıyorum.” Peki kayyumlar ne yaptılar? Kürt tarihi ve kültürü ile ilgili çalışmalar yapan önemli kişilerin isimlerini parklardan, tabelalardan  kaldırdılar. Kürtçe eğitime anaokullarında ve kurslarda son verdiler. Kürtçe tabelalar indirildi. Kadın kurumları kapatıldı. Belediyelerin yardımlaşma ve dayanışma kurumları kapatıldı, Kürt kültürüne, Kürt tarihine yönelik saldırı yapıldı. Kürt halkının değerlerine yönelik bir saldırı yürütüldü. Kim yaptı bunları, kayyumlar yaptı. Bunları kim atadı? İçişleri Bakanlığı atadı. İçişleri Bakanlığı kime bağlı? Cumhurbaşkanlığı'na.

TÜRKÇÜLÜĞÜ KAYYUM POLİTİKALARINIZ İLE YAPIYORSUNUZ politikaları ile yapıyorsunuz

Öyle çıkıp ant tartışmalarında “biz Türkçü değiliz” demeyin. Türkçülük yapıyorsunuz, yaptınız. Kayyumlar en açık örnekleridir. Ama bitmedi. Van'da Kaymakam'ın yönettiği ve denetlediği bir kömür yardımı meselesi var. Özalp Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından HDP’ye oy veren ailelere kömür yardımı yapılmadığını görüyoruz. Kürt halkını açlıkla terbiye edemediniz, şimdi soğukla terbiye etmeye çalışıyorsunuz. Sosyal yardımlar o halkın verdiği vergilerle ödeniyor. Siz kimin parasını kime vermiyorsunuz? Bu kadar ayrımcılık, siyasi nefret olabilir mi? Alın size ayrımcılık.

HDP’ye oy verene kömür yok. Yerel seçim tutuklamaları ile bunları toparlayacak olursak; açlıkla veya soğukla halkı terbiye edemezsiniz. Beton ve kaldırım hediye ederek halkın anadilinin, kültürünün ve tarihinin yok edilmesine sessiz kalınmasını bekleyemezsiniz.Bunların sonuçları yerel seçimlerde görülecektir. 'Her Kürt suçludur' anlayışından bir an önce vazgeçerseniz, Türkiye normalleşmeye başlar. 

BİZ BAHÇELİ İYİ BİR LİDER DESEK ONU PARTİNİN BAŞINDAN GÖNDERECEKMİSİNİZ?

EYT ile ilgili MHP bir kez daha AKP’yi kurtardı. Emir komuta zinciri içinde mağdurların haklarını almasının önünü almış oldu. Kamuoyunda ve milliyetçi seçmende de büyük bir tepki aldı. MHP bunu nasıl bastıracak, bunu örtmek için yeni bir icat buldular. “HDP ile yan yana durmamak için biz oy vermedik” dediler. Siyaseti tam bir komediye dönüştürdünüz. Biz yarın “Bahçeli çok iyi bir liderdir” dersek, onu MHP’nin başından indirecek misiniz. Biz EYT’liler ile dayanışmayı sürdüreceğiz. Siz onları malzeme ederek AKP ile yerel yönetimler pazarlığı yürütüyorsunuz. Bu tepkilerin sonuçları görülecektir. Savaş koalisyonu kuranlar, Türkiye’yi savaşa sürükleyenler, siyaseti kutuplaşma, gerginlik, çatışma üzerine kuranlar, barışı ve demokratik siyaseti savunan HDP’ye dil uzatamazlar. 

YORUM EKLE