Bozbay : Park AVM’nin bizim belediye ile bir ilgisi yok... Tüm sorumluluk Van Valiliğindedir

Bozbay : PARK AVM'nin yapımı, ihalesi, protokolü ve tüm sorumluluğu Van Valiliğindedir

Bozbay : Park AVM’nin bizim belediye ile bir ilgisi yok... Tüm sorumluluk Van Valiliğindedir

VANHABERDAR - Van Valisi Murat Zorluoğlu’nun Park AVM ile ilgili iddialarına DBP’li Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Cahit Bozbay’dan yanıt geldi.

Vali Zorluoğlu’nun PARK AVM iddialarına değerlendiren Bozbay, “ İl Özel İdaresinin bulunduğu bina kat karşılığı yüzde 50 yap-sat usulüyle söz konusu firmaya verilmiştir. Firma binanın yapımı devam ederken, Van’da yaşanan depremi gerekçe göstererek teslim tarihini Van Valiliği ile birlikte uzattı. Söz konusu yapımın bizim belediye ile hiç bir ilgisi yok. Büyükşehir Belediyesi asla bunu üstlenmemiştir. Dolayısıyla yapımında ne eski Büyükşehir Belediyesi ne de şu anda Kayyum Belediyesinin müdahalesi söz konusu olamaz.” Dedi.

“ Bizim döneminizde inşaatın bitmesi inşaat enkazının Cumhuriyet caddesinde bitmesi için sürekli ilgili firma ile görüşmelerimiz oldu” diyerek sözlerini sürdüren Bozbay, “Şu anda son 2 yılda ise bütün Van halkı AVM’nin önünden geçiyor. 2 yıldır AVM’ye tek çivi çakılmamış.Yapım işi devam etmemişse bu kayyum döneminde de yapılmamış. Tepkiler çoğalınca kayyum olarak atandıkları ve el koydukları Belediye ile ilgili algı yönetimi yapmaya başladılar. Söz konusu AVM’nin evveliyatı ve şu anki süreci tamamen Valiliktedir. Biz dönemimizde İlgili firmalar ile görüşmeler yaparak inşaatın hızlandırılmasını istedik. Sürekli böyle bir polemik ortamı yaratmak, kendi sorumluluğundan kaçmak. sürekli eski yönetimi suçlamak doğru değil. Vali devletin memurudur, devlet memurunun siyaset yapması suçtur. Vali devletin memuruysa memurluğunu yapacak. AVM’nin Bizim dönemimize denk gelen kısmı 2 senedir. Mülk Özel İdare’nin mülkü… Özel İdare Kapanınca mülkiyeti Büyükşehire kaldı. Ancak yapımı Van Valiliğine aittir. Bu konuda bizim belediyemizin tek imzası yok. Biz ihale etmedik, işi bu firmaya veren biz değiliz. Bu işi veren Valilik, protokolü yapan Valilik, muhatabı yine Valiliğin kendisidir. Eski yönetim falan gibi söylemler gerçeği örtbas etme çabasıdır. Sürekli böyle açıklamalar yapmanın bir mantığı yok. Kayyum siyaset yapmak istiyorlarsa istifa edip aday olsunlar.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 17:15
YORUM EKLE