Seçim sonuçlarını kadınlar belirleyecek

vanhaberdar, hamdiye, çiftçi, öksüz, kadının, gücü,

Seçim sonuçlarını kadınlar belirleyecek

SEÇİMLERDE KADININ GÜCÜ

GAZETECİ/YAZAR HAMDİYE ÇİFTÇİ ÖKSÜZ YAZDI

31 Mart Yerel Seçimlerine kısa bir süre kala siyasi partiler seçim çalışmalarını yürütürken, seçim çalışmalarını can gönülden yapan birileri var ki onları anlatma ve yazma gereği duydum.

Türkiye’de bir parti var ki içerisinde; şeffaflığı, adaleti, samimiyeti, dürüstlüğü, emeği, içtenliği, toplumu, insanı, kadınları, kültürü, ekoloji ve doğruluğu esas alıyor.

Kimden mi bahsediyorum tabi ki HDP ve HDP’li kadın siyasetçilerden bahsediyorum.

Yüreklerinde bin bir acı olsa da, her defasında barış dileğiyle her gün biraz daha umutlarını yeşerten HDP’li kadın siyasetçilerden, annelerden ve kadınlardan bahsediyorum.

HDP Hafta sonu rengarenk yöresel kıyafetleriyle görkemli bir şekilde kadın belediye eş başkanlarının tanıtımını ve Kadın Beyannamesini açıkladı. “Kadınlarla güçlüyüz, hep birlikte yönetmeye geliyoruz, Kadının ve doğanın üzerindeki tahakkümle mücadele ederek, Ekolojik bir yaşam inşa etmeye geliyoruz” diyerek

HDP; “Ya Me Ye (Bizimdir)” Sloganıyla çok sayıda belediye’yi kazanarak ve bir o kadarda güçlü bir şekilde, halk için engelleri aşa aşa geliyor. 31 Mart Yerel Seçimleri için, yine partideki kadın gücünü öne çıkardı. Türkiye’de hiçbir partide olmayan yüzde ellilik kadın kotasıyla eş başkanlık sistemiyle bütün illere, ilçelere, beldelere birer kadın adayı açıkladı.

Bence de belediyecilik kadın eline bırakılmalı. Şöyle bir baktığımızda kayyumlardan önce HDP, belediye eş başkanlık sitemiyle kadınlar; şeffaf belediyecilik anlayışıyla bölgede çok başarılı projelere ve çalışmalara imza attığını görebiliriz. Bu anlamda Türkiye’de ve dünyada taktire şayan örnekler teşkil ettiğini biliyoruz.

Öte yandan kapı kapı, sokak sokak, mahalle mahalle, köy köy ve şehir şehir dolaşıp durmadan çalışan yürekli kadınlara ne demeli.

Adayların iradesi, gücü önemli ama asıl önemli olan o koca yürekli kadınların, çocuklarını, sorumluluklarını, seçimler için evde bırakıp mahallelerde çalışmalarıdır.

Bu tür çalışmalar seçimlerin asıl belirleyici olmakla birlikte seçmenin bire bir ziyaret ile sorunları ve beklentileri de dinlenilerek halkın asıl taleplerine cevap bulmak anlamlı bir çalışmadır.

Bu yönlü çalışmanın hakkını veren hiç kuşkusuz kadın ve annelerdir. Çıkarsızca, sadece çözüm ve barış talep ederek, bıkmadan usanmadan çalışıyorlar. Sıcak, soğuk, aç, tok demeden iradelerine sahip çıkmak ve barışa hizmet etmeye çalışıyorlar.

Bu anlamda başta halkın taleplerini gerçekleştirecek HDP’li belediye eş başkan adaylarını, seçilmiş milletvekillerini, sokak sokak dolaşarak barışa hizmet eden bütün kadın ve emekçilerini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

31 Mart yerel seçimleri için atılan her adım umuda ve barışa uzatılan bir gül gibidir. Tarihi bir süreç ve bu sürecin onurlu birer ferdi olarak tarihe geçeceğimize inanıyorum.

YORUM EKLE