Galatasaray Meydanı’nda müdahale sürüyor

Galatasaray Meydanı’na girmek isteyen aralarında HDP’li vekillerin de bulunduğu çok sayıda kişiye polis müdahale etti. İstiklal Caddesi'nde bulunan kafelere geçen kayıp yakınlarına polis burada da biber gazı ile müdahale etti.

Galatasaray Meydanı’nda müdahale sürüyor

Kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı'nda toplanan Cumartesi Annelerinin 700'üncü hafta etkinliği İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandı. Alana girmek isteyen kayıp yakınlarına müdahale eden polis en az 11 kişiyi gözaltına aldı. 

Müdahalenin ardından kayıp yakınları İstiklal Caddesi’nde tekrar bir araya geldi. Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilleri Hüda Kaya, Züleyha Gülüm, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir ve CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in de bulunduğu çok sayıda kişi Galatasaray Meydanı’na girmek istedi. 

ÇOK SAYIDA KİŞİ DARP EDİLİP GÖZALTINA ALINDI

Polisler tarafından kitlenin önü Galatasaray Meydanı’nın girişinde TOMA ile kesildi. İçinde vekillerin de bulunduğu grup, TOMA’nın önünde kol kola girdi. Daha sonra polis gruba biber gazı ve plastik mermiler ile müdahale etti. Gruptakiler biber gazından etkilenirken, çok sayıda kişi burada da darp edilerek gözaltına alındı.  

KAFEYE DE MÜDAHALE ETTİLER 

Müdahalenin ardından grup tekrar İstiklal Caddesi’ndeki Hazro Polo denilen kafeye geçti. Buraya da biber gazı ile müdahale eden polisler, kafalerin sandalyelerini ve eşyalarını kırdı.  

Polisin müdahalesi devam ediyor. 

‘ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK’

Polisini müdahalesine tepki gösteren gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, "Yeter artık siz bizden ne istiyorsunuz katiller yargılansın istiyoruz. Ölmek var dönmek yok. Katiller. Yeter be. Bu insanlardan ne istiyorsunuz" dedi. 

‘SÜLEYMAN SOYLU’NUN EMRİYLE YASAKLANDI’

Cumartesi Anneleri ’nin eyleminin yasaklanmasının ardından İçişleri Bakanı’nı arayan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, eylemin bizzat Süleyman Soylu’nun emriyle yasaklandığını belirtti.

ALANA POLİS ABLUKASI

Cumartesi Anneleri 'nin her hafta toplandığı alanda polis nöbet tutuyor. Polis alana kimseyi almıyor. 12 polis otobüsü ve çok sayıda TOMA Galatasaray Meydanı'nı kuşatmış durumda.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2018, 09:24
YORUM EKLE