Van’da Kadınlar alana indi, kadına şiddeti protesto etti

Van’da Kadınlar alana indi, kadına şiddeti protesto etti

Van’da Kadınlar alana indi, kadına şiddeti protesto etti

Van’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle günlerdir süren etkinlikler yapılan kitlesel basın açıklamasıyla sonaerdi.

Van’da 25 Kasım etkinlikleri çerçevesinde Van Ah Tamara Platformu tarafından yapılmak istenen yürüyüş nedeniyle Musa Anter Parkı'nda yapılan basın açıklamasına HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak, DBP Van İl Eş Başkanı Ayla Tarhan, Van Milletvekilİ Bedia Özgökçe Ertan, TJA Aktivistleri, Ah Tamara Platformu Üyeleri, Belediye Eş Başkanları, KESK Temsilcileri, Barış Anneleri ve Vanlı kadınlar katıldı. Açıklama sırasında “Öldüren sevgi istemiyoruz”, “ Öz savunma haktır”, “ Kadınlar sokağa eyleme” yazılı pankartlar açılırken, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Jin jiyan azadi”, “Biji Berxudana Jina” sloganları atıldı.

Özgökçe : Leyla Güven’e Van’dan selamlar…

Basın açıklamasında ilk olarak söz alan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan şunları söyledi : Bugün Vanlı kadınlar olarak Ah Tamara Platformu çatısı altında şiddete karşı etkinlikler düzenleyerek kadına şiddetin ve kadına yönelik katliamların önüne geçilmesini istedik. Bugünde bu dayanışmayı arttırmak için buradayız ancak her etkinliğimiz bu çağrıları yapmasına rağmen Valilik, Emniyet ve Devletin bu etkinliklere gösterdiği yaklaşım, taleplerimizi sınırlandırmak ve kadınların sesini kısmaya yöneliktir. OHAL’i aşan bu yönelimleri bir kez daha kınıyor ve bunları kabul etmediğimizi belirtmek istiyoruz. Her fikir, etkinlik ırkçılığı ve şiddeti içermediği sürece yasak olmadığı bir yerde fili olarak bu yasakçı uygulamalar bütün halkımızı, kadınları susturmaya, sindirmeye yöneliktir.Ama korkmuyoruz, erkek ve devlet şiddetine karşı itaat etmiyoruz.Halkın seçilmiş iradeleri olarak zindanlarda esir tutulan milletvekillerimize, belediye başkanlarımızı, siyasetçilerimize, kadın yoldaşlarımıza selam olsun. Bugün barışı umudu geleceği talebiyle direnişinin 18 gününde olan Hakkari Milletvekilimiz, DTK Eş Başkanı Üyemiz Leyla Güven yoldaşımızı da buradan selamlarımızı iletiyoruz. Biz mücadele kararlığımızda olduğumuzu bu şiddetin durdurulması için her türlü direnişin sözünü veriyoruz.”

Kaçmaz : AKP İktidarı döneminde 13 bin 928 kadın katledildi

Özgökçe’nin ardından Ah Tamara Kadın Platformu adına söz alan Gülcan Kaçmaz Sayyiğit ise, dünyanın her yerinde kadınlar olarak ulusal, sınıfsal ve cinsel sömürüye uğradıklarını kaydeden Sayyiğit, bölge de 16 yıllık mevcut iktidarın faşist uygulamalarının, otoriter sismeti var eden eril zihniyetin çok daha baskıcı olmasına sebebiyet verdiğini ifade etti. Mevcut iktidar döneminde 13 bin 928 kadının katledildiğini hatırlatan Kaçmaz, iktidarın üst kademelerinde siyaset yapan politikacıların ‘Kadın erkek eşit folamaz fıtrata aykırı”, “ Kahkaha atan kadın iffetsizdir” şeklindeki açıklamalarının kadına yönelik şiddeti teşvik ettiğini vurguladı. Faşizme karşı , savaşa karşı, kadını metalaştıran sermaye düzenine karşı, susmayacaklarını ve erkek-devlet şiddetini kabul etmeyeceklerini söyleyen Kaçmaz, örgütlü mücadale şiarıyla alanlarda olmayı sürdüreceklerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 17:06
YORUM EKLE