Van Emniyet Müdürlüğünden gözaltılara ilişkin açıklama : 16 kişi...!

Van'da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında bir çok kişi gözaltına alınırken, 22 kişilik bir liste doğrultusunda gözaltıların yapıldığı belirtildi.

Van Emniyet Müdürlüğünden gözaltılara ilişkin açıklama : 16 kişi...!

VANHABERDAR - Van'da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında bir çok kişi gözaltına alınırken, 22 kişilik bir liste doğrultusunda gözaltıların yapıldığı belirtildi.

Van’da eş zamanlı baskınlar Van’da sabah saatlerinde birçok eve eş zamanlı baskın yapıldı.

İpekyolu ilçesine bağlı Seyit Fehim Arvasi mahallesindeki evine yapılan baskınla gözaltına alınan kayyım atanan Gürpınar Belediyesi Basın Halkla İlişkiler eski Müdürü Muhittin Botan da gözaltına alındı. Öte yandan, Van merkez ve ilçelerinde 22 kişi hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle arama kararı olduğu öğrenilirken, henüz kaç kişinin gözaltına alındığı bilgisine ise ulaşılamadı.  Özalp Belediye Eşbaşkanı Handan Bağcı’nın kaldığı ikamete baskın düzenleyen polis, eşbaşkan ve amcası Zübeyir Bağcı'yı gözaltına aldı. Eşbaşkan Bağcı’nın başka bir dosyadan kaynaklı haftada 4 gün “Adli kontrol” kapsamında imzaya gittiği öğrenildi. Özalp ilçesinin Sarıköy (Mergei) Mahallesi'nde Halkların Demokratik Partisi (HDP)  ilçe yöneticisi Veysi Gürsel gözaltına alındı. Gürsel de Özalp İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Gazeteci Adnan Bilen gözaltına alındı

Van'da sabah saatlerinde eski evine baskın yapılan Gazeteci Adnan Bilen avukatı ile birlikte ifade vermek için gittiği TEM Şube Müdürlüğü'nde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi bilinmeyen Gazeteci Bilen TEM Şube'de tutuluyor.  Şu ana kadar gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: "Gazeteci Adnan Bilen, Özalp Belediye Eşbaşkanı Handan Bağcı, Zübeyir Bağcı, Veysi Gürler, Ayfer Sayat, Muhittin Botan.”

Erciş'te HDP İlçe Yöneticisi gözaltına alındı

Van’ın Erciş İlçesinde HDP İlçe Yöneticisi Ayfer Sayat, İlçe merkezinde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Sayat, ifadesi alınmak üzere Erciş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 

Gözaltılara ilişkin Van Emniyet Müdürlüğünden yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: " 5 Ekim günü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerimizce; sosyal medya üzerinde paylaşım yapmak suretiyle ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme ve Terör Örgütü Propagandası Yapma’ suçunu işledikleri tespit edilen şahıslara yönelik yapılan operasyonda, toplam 16 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan şüpheli şahısların ikamet, iş yeri ve üst aramalarında çok sayıda dijital materyal ve örgütsel doküman ele geçirilmiştir” denildi. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 16:13
YORUM EKLE