Van'da 'Leyla Güven' protestosu

'Tecrit politikaları' Van’da düzenlenen basın açıklaması ve yürüyüş ile protesto edildi. HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, tecrit sonlanana kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Van'da 'Leyla Güven' protestosu

Tecrit politikalarını protesto etmek amacıyla HDP İpekyolu İlçe binası önünde yapılan basın açıklamasına HDP Van İl Eş Başkanları Yadişen Karabulak, Ümit Dede, DBP Van İl Eş Başkanları Ayla Tarhan, Ökkeş Kawa, HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, HDP Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayları Bedia Özgökçe, Mustafa Avcı, İlçe Belediye Eş Başkanları, TJA Aktivistleri, Barış Anneleri ve DTK temsilcileri ile halk katıldı.

Burada bir açıklama yapan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, OHAL’de bugüne kadar valiliğin ve AKP iktidarının keyfi uygulamaları ile hala kendilerinin susturulmaya, seslerinin kısılmaya çalışıldığını belirterek, “ Görüş ve düşüncelerimizi kamuoyuyla paylaşmamıza engel oluyorlar. Bugün de yine kısa bir basın açıklaması yapmak istememize rağmen yine valiliğin yasakları bahane edilerek partimizin önünde Başka Bir adım ileriye atmamıza yine izin verilmiyor Biz Öncelikle bu tek yanlı iktidarı tahakkümünü esas alan eşitlik özgürlük demokrasi adalet ve hukuk rafa kaldıran bu zihniyeti bir kez daha buradan kınıyoruz.” Diye konuştu.

Amaçlarının seslerini kamuoyuna duyurmak olduğunu vurgulayan Orhan, “ Bu ülkede Türkiye hakları bütün haklarıyla beraber yaşıyorsun bu ülkedeki yaşanan her sorun her bireyin Kürt halkına etkiliyor. Yaşayacaksak beraber yaşayacağız. Buradaki tek amacımız Türkiye'deki tüm haklarla renklerle dinlerle inançlarla beraber bir arada Eşit Özgür bir ülkede yaşamak kardeşçe yaşamak. Ancak görüyoruz ki yönetenler tekçi faşizan zihniyetler dikta rejiminin inşasında ısrarcı olan zihniyet tek dil tek bayrak tek inanç üzerinden tecritli bu ülkede hakim olmaya çalışıyor.” İfadelerini kullandı.

Konuşmasını “ Biz tek değiliz, biz çok olmakta ısrar edeceğiz. Bunu dayatan barışı kardeşliği Demokrasiyi yok etmeye çalışan zihniyetin Sayın Abdullah Öcalan üzerinde yürüttüğü ağırlaştırılmış mutlak tecrit, Maalesef ki hala devam etmektedir Bu tecrit Sayın Öcalan şahsında tüm halklara uygulanıyor. Tüm kamuoyu böyle bilsin Bu tecrit Türkiye haklarının gelecek yine birlikteliğine kardeşliğine yaşamına uygulanan bir tercihtir bu tecvit kalkmazsa ölümler artacak, bu tecrit kalkmazsa ekonomik kriz asla düzelmeyecek, bu tecrit kalkmazsa karşı ülkelerle asla Barış sağlanmayacak, bu tecrit kalkmazsa Yüzyıllardır bu topraklarda beraber yaşayan halklar asla birbirine kardeş gözüyle bakamayacak, el ele tutuşamayacak, yan yana yürüyemeyecek. Bizler diyoruz ki bu tecrit hepimizin üzerinde uygulanan bir tecrittir. Bu ülkeyi karanlığa sürükleyen bir tecrit tir. Bu tecritin kaldırılması Türkiye halklarının üzerindeki bu uygulamalardan kurtularak Barış'ın yolunu açacaktır.

87 gündür tecrite dikkat çekmek için bedenini açlığa yatıran Leyla Güven nin sesine ses verilmesi gerektiğini kaydeden Orhan, “ Zindanlarda yükselen Bu sese ses verilmelidir. Leyla Güven için kendi şahsı için herhangi bir talepte bulunmuyor.Türkiye haklarının Barışının, kardeşliği eşitliği onurlu özgür bir yaşam için beraber bir yaşam için bir noktaya dikkat çekiyor. İktidara bir kez daha sesleniyoruz. Bu yanlıştan derhal vazgeçin ve barışın önünü açın.” Diye konuştu.

Açıklamanın ardından  yürüyüşe geçen Kadınlar,  ‘Biji Berxwudana Leylayê”, “ Daxwazê leyla yê daxwaziya me ye” sloganları atarak HDP İl binasına kadar yürüdü.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2019, 15:45
YORUM EKLE