Van'da Kadın Siyasetçilere 'DÖKH' davası

DÖKH etkinliklerine katıldıkları gerekçesiyle 7 siyasetçi kadına dava açıldı

Van'da Kadın Siyasetçilere 'DÖKH' davası

VAN - DÖKH etkinliklerine katıldıkları gerekçesiyle haklarında 17 klasörlük iddianame hazırlanan 7 siyasetçi kadının yargılandığı dava görüldü. Davada siyasetçi kadınlara ve avukatlarına iddianamenin tebliğ edilmediği ortaya çıktı. 

Van'da 2013 tarihinde Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) adına Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve kadın etkinliklerine katıldıkları gerekçesiyle Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Belediye eşbaşkan adaylarının da yer aldığı 7 siyasetçi kadın hakkında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında hazırlanan 17 klasörlük iddianameden yargılanan DBP İl Eşbaşkanı Aynur Tarhan, yerine kayyım atanan DBP Edremit Belediye Eşbaşkanı Rojbin Çetin, HDP Erciş Belediye Eşbaşkan adayı Yıldız Çetin ile HDP Tuşba İlçe yöneticisi Pervin Özgür'ün de bulunduğu siyasetçi kadınlar, hakkında açılan davanın ilk duruşması Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde  görüldü.  

İddianame avukatlara tebliğ edilmemiş 

Duruşmada Rojbin Çetin, Yıldız Çetin, Aynur Tarhan ve Pervin Özgür ile avukatları hazır bulundu. Avukatlar kendilerine ve müvvekkillerine iddianamenin içeriğinin tebliğ edilmediğini belirterek savunma yapmayacaklarını ifade etti. 

Mahkeme heyeti, avukatlara ve müvekkillerine iddianamenin içeriğinin tebliğ edilmesine karar vererek bir sonraki duruşmayı 13 Haziran tarihine erteledi.     

Öte yandan kadınlara hangi suçların yöneltildiği ise iddianamenin avukatlara tebliğ edilmemesinden dolayı öğrenilemedi. 

jinnews2

YORUM EKLE