Van'da HDP'lilere sert polis müdahalesi : İl Eş Başkanı Dede gözaltında... Yaralılar var!

Van'da 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren 103 kişiyi anmak için KESK’in yapmak istediği açıklamaya müdahale eden polis, HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede ve 15 KESK üyesini gözaltına aldı. 

VANHABERDAR - Van'da 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren 103 kişiyi anmak için KESK’in yapmak istediği açıklamaya müdahale eden polis, HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede ve 15 KESK üyesini gözaltına aldı. 

Van'da, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren 103 kişiyi anmak için Feqiyê Teyran Parkı'nda yapmak istediği basın açıklamasına izin verilmedi. KESK binasının etrafını kapatan polis, açıklamanın dışarıda yapılmasına izin vermeyeceklerini belirtti. KESK'liler ise açıklamayı Feqiyê Teyran Parkı'nda yapacaklarını söyleyerek, parka yürümek isteyince polisin müdahalesiyle karşılaştı. 

Müdahale sonrası HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede, il Eş Başkan Yardımcısı Azim Yacan,  KESK'e bağlı sendika yöneticileri Bedri Yamaç, Mesude Demir, Gürsel Yamaç, Şerif Ateş, Sehar Ataş, Emin Yılmaz, Murat Atabay, İbrahim Özkan, Seyfettin İtah ve Hamit Aker gözaltına alındı. 

Gözaltına alınanlar Van Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Müdahale sırasında HDP Milletvekili Murat Sarısaç'ın da darp edildiği belirtilirken, gözaltına alınan Gürsel Yamaç'ın ise beyin kanaması şüphesiyle hastanede tutulduğu bilgisine ulaşıldı.

Öte yandan, HDP polis müdahalesini protesto etti. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan açıklamaya, HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak, HDP milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan, Murat Sarısaç ile Demokratik  Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri ile KESK üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. 

‘SALDIRI KATLİAMI ÖRTME ÇABASIDIR’

HDP Van Milletvekili ve MYK Üyesi Bedia Özgökçe Ertan, Türkiye ve yurt dışında katliamın protesto edildiğini hatırlattı. Alanlara çıkan milyonlarca insanın katliamın ardındaki hakikatın ortaya çıkması için mücadele ettiğini kaydeden Özgökçe, “ Bizde buna binaen Van merkezde KESK ile birlikte katliamı protesto etmek istedik ama açıklama yapmamıza dahi izin verilmedi. Vali, bu olayların müsebbibidir. HDP ve KESK bileşenleri bugün polisin çok ağır bir saldırısına maruz kaldı. Arkadaşlarımız kafalarına darbeler yediler, saçlarından sürüklendiler. Bu saldırıyla atliamın üzerine örtme çabası ve telaşı görüyoruz. Bu gerçekle yüzleşmek istemiyorlar.Direnme ve meşru savunma hakkımızı meşru bir biçimde vermeye devam edeceğiz.”

‘SİNMEYECEĞİZ’ 

HDP'li Murat Sarısaç ise,  "Devlet bir kez daha gösterdi. IŞİD ile aynı zihniyette politikalarını devam ettiriyor. Ne kadar üzerlerimize gelirlerse gelsinler biz barış ve demokrasi için Ankara Garı'nda şehit olan arkadaşlarımızın mücadelesini devam ettireceğiz. Devletin bu baskıcı sistemine karşı sinmeyeceğiz" dedi. HDP’li Bedia Özgökçe Ertan da, "Bizler bugün basın açıklaması yapmak istedik; ama sabahın erken saatlerinden itibaren eylem ve etkinlik yasağı getirilerek açıklamaya izin verilmedi. Van Valisi yaralanan arkadaşlarımızın müsebbibidir. Arkadaşlarımız orada polisin çok ağır saldırısına maruz kaldı. Arkadaşlarımız saçlarından çekilerek darp edildi. Bu yaklaşım; katliamın üzerini örtme anlayışıdır. Biz polis saldırısını nefretle kınıyoruz" dedi. 

Manşet fotoğrafı : ARŞİV

KAYNAK : MA

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 18:21
YORUM EKLE