Van'da açlık grevi sürüyor

Van'ta TJA öncülüğünde Pazartesi günü başlatılan açlık grevine polis müdahalesi ve açlık grevi eylemcilerinin gözaltına alınmasının ardından HDP Van İl binasında TJA öncülüğünde yeniden başlatılan açlık grevi sürüyor.

Van'da açlık grevi sürüyor

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in ‘Tecriti kıracağız’ diyerek 35 gün önce başlattığı açlık grevine destek olmak amacıyla Van’da açlık grevi başlatıldı.

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevine destek olmak amacıyla TJA tarafından Van’da Pazartesi günü yapılan açlık grevine polisin saldırarak açlık grevi eylemcilerini gözaltına almasının ardından bugün TJA öncülüğünde  HDP Van il binasında yeni bir açlık grevi başlatıldı. Açlık grevi dolayısıyla yapılan basın açıklamasına HDP Van İl Eş Başkanları Yadişen Karabulak, Ümit Dede, DBP Van İl Eş Başkanı Ayla Tarhan, Barış Anneleri, DTK Temsilcileri, TUHAY-DER yöneticileri ile Belediye Eş Başkanları katıldı.

Burada konuşan Edremit Belediye Eş Başkanı Rojbin Çetin, “Sayın Leyla Güven 35 gündür açlık grevinde. Tecrit bir insanlık suçudur. Sayın Öcalan, yaklaşık 4 yıldır mutlak ve ağır bir tecrit altında tutulmaktadır. Sayın Güven, barış ve demokrasiye uygulanan tecridin kırılması greve girdi. Sayın Güven, İmralı’da Sayın Öcalan ile görüşmelerin başlaması gerektiğini talep etti. Buna yönelik destek amaçlı başlattığımız greve dün bir müdahale oldu ve arkadaşlarımız gözaltına alındı. Bizlerde arkadaşlarımızın gözaltına alınmasına neden olan açlık grevimizi sürdürmek için burada üç günlük açlık grevi başlattık. Sayın Leyla Güven’in talepleri bizim taleplerimizdir.” Diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 17:38
YORUM EKLE