Van çocuk yaşta evlilikte 8. sırada

Kaçırılma, taciz iddialarının gündemi meşgul ettiği süreçte, gündemin bir diğer konusu ise küçük yaşta evlilikler... Sadece bölgenin değil tüm ülkenin sorunu olan çocuk yaşta evlilikler ile ilgili yıllardır alınmaya çalışılan tüm tedbirlere rağmen bu uygulama sürüyor.

Van çocuk yaşta evlilikte 8. sırada

VANHABERDAR - Kaçırılma, taciz iddialarının gündemi meşgul ettiği süreçte, gündemin bir diğer konusu ise küçük yaşta evlilikler... Sadece bölgenin değil tüm ülkenin sorunu olan çocuk yaşta evlilikler ile ilgili yıllardır alınmaya çalışılan tüm tedbirlere rağmen bu uygulama sürüyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir çocuk yaşta evlilik haritası da konunun bölgenin kanayan yarası olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. 2017 yılı 16-17 yaş grubunda evlenen kız çocuklarının sayısının gösterildiği haritada Van, İstanbul, Şanlıurfa, Hatay, Gaziantep gibi illerin ardından 947 evlenme ile üst sıralarda yer aldı. Aynı haritanın oran gösteren göstergelerinde ise Van yüzde 10,8 ile yine üst sıralarda yer aldı. Öte yandan TÜİK’in verdiği bilgiler doğrultusunda ise Van çocuk yaşta evlilikler konusunda Türkiye’de en çok evliliğin olduğu 8’inci il oldu. Van’a dair istatistiklerin, kaba doğum hız oranının ve benzeri istatistikler arasında en çok üzen nokta hala çocuk yaşta evliliklerin bu kadar yüksek olması oldu.

KIZ ÇOCUK EVLİLİK ORANINDA VAN 8’İNCİ SIRADA YER ALDI

Evlenme istatistiklerine göre, Türkiye’de 16-17 yaş grubunda olan kız çocuklarındaki resmi evlenmelerin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı 2016 yılında yüzde 4,6 iken 2017 yılında bu oran yüzde 4,2'ye düştüğüne vurgu yapan Coşğun, “Kız çocuk evlenmelerinin illere göre dağılımına bakıldığında, 2017 yılında Ağrı ilinin yüzde 16,6 ile ilk sırada yer aldığı görüldü. Bu ili, yüzde 16,1 ile Muş ve yüzde 12,3 ile Bitlis izledi. Kız çocuk evlenmelerinin toplam evlenmeler içindeki oranının en düşük olduğu üç il ise sırasıyla yüzde 0,4 ile Tunceli, yüzde 1,1 ile Rize ve yüzde 1,4 ile Trabzon oldu. Van ili yüzde 10,8 ile 8’inci, Hakkari ise yüzde 5,8 ile 26’ncı sırada yer aldı.” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak : Şehrivan-Gazetevan

YORUM EKLE