Van Barosu'ndan 'Emniyetin İşkence' açıklamasına yanıt geldi

Van Barosu haklarında suç duyurusu ve açıklamalarda bulunan EGM’ye tepki göstererek, “Bu açıklamanın suçluluk psikolojisi ile hareket edilerek gerçekleri bastırma, hakikati yok etme çabası olduğu aşikardır” dedi.

Van Barosu'ndan 'Emniyetin İşkence' açıklamasına yanıt geldi

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi’nde 15 Şubat günü gözaltına alındığında ve gözaltı sonrası götürüldükleri Van Asayiş Şube Müdürlüğü’nde işkenceye uğrayan 3 çocuğa ilişkin dün Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açıklama yapılarak Van Barosu hakkında suç duyurusunda bulunuldu. EGM’nin dün yaptığı açıklamaya karşı Van Barosu bugün Adliye önünde yüzlerce avukatla açıklama yaptı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe Ertan ile HDP Van İl Eşkbaşkanı Ümit Dede cübbeleriyle katıldı. Açıklamayı yapan Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar, 15.02.2019 günü Van ilinde toplumsal olaylara karıştıkları iddiasıyla birçok yakalama ve gözaltı işleminin gerçekleştirildiği, gözaltına alınan yurttaşların önemli bir kısmının çocuklardan oluştuğunun kamuoyunun bilgisinde olduğunu belirtti.

Uçar, “Gözaltına alınan çocuklardan O.D., Ş.Y. ve Ö.S. isimli çocukların yakalama ve gözaltı işlemleri esnasında ters kelepçelenerek silah dipçikleri, yumruk ve tekmelerle kafa, göz ve karın boşluklarına birden çok kez vurularak ağır bir şekilde yaralanmalarına sebep olunduğu ve ağır hakaretlere maruz bırakılarak işkenceye ve kötü muameleye maruz kaldıkları, işkence ve kötü muamelenin ilk götürüldükleri Van Asayiş Şube Müdürlüğünde de devam ettiği, çocukların başlarının klozetin içine sokulduğu ve aynı şekilde vücutlarının muhtelif yerlerine birden fazla vurulmak suretiyle İnsan onuruyla bağdaşmayan hakaretlere ve işkencelere maruz kaldıklarına dair doktor raporlarıyla da sabit olan bu vahim tablo kamuoyuyla paylaşılmıştır” dedi.

Ağır işkence ve kötü muameleye maruz kalan çocukların bu durumda bile derhal ifadeleri alınmadığını söyleyen Uçar, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde belirtilen "çocuğun üstün menfaati" durumunun bertaraf edilerek hukuksuz ve gerekçesiz bir şekilde gözaltı sürelerinin uzatıldığını söyledi.

‘SORUŞTURMA DA İLERLEME YOK’

Van Barosu Yönetim Kurulu, İnsan Hakları Komisyonu ve Çocuk Hakları Komisyonlarının kötü muamele ve işkenceye ilişkin tutanakları düzenlenmesinin akabinde failler hakkında soruşturmanın başlatılması için Van Cumhuriyet Başsavcılığına ihbar ve şikayette bulunulduğunu hatırlatan Uçar, “18.02.2019 tarihinde çıkarıldıkları Van Cumhuriyet Başsavcılığınca ifadeleri alındıktan sonra serbest kalan çocukların yaşamış oldukları travma ve bir nebze de olsa mağduriyetlerinin giderilmesi için Baromuzca yapılan ihbar ve şikayetin akıbeti düzenli bir şekilde takip edilmiş ancak her defasında Cumhuriyet Başsavcılığınca Baromuzun şikayetinin ötelendiği, nitekim son derece vahim bir iddia karşısında derhal ilgili Cumhuriyet Savcısına görevlendirme yapılması gerekirken 19.02.2019 tarihine kadar görevlendirme yapılmadığı, görevlendirme yapıldıktan sonra da soruşturma kapsamında bir gelişme sağlanmadığı bu sabah itibariyle yaptığımız son incelemede de görülmüştür” dedi.

‘SUÇLULUK PSİKOLOJİSİYLE YAPILAN BİR AÇIKLAMADIR’

EGM’nin dün yaptığı açıklamayı hatırlatan Uçar, açıklamayla gerek Van Barosu gerekse de baroya bağlı avukatların kriminalize edilerek hedef gösterildiğini söyledi. Uçar, “Bu açıklamanın suçluluk psikolojisi ile hareket edilerek gerçekleri bastırma, hakikati yok etme çabası olduğu aşikardır. Söz konusu açıklamanın tesadüf olmadığını, daha bir gün önce Ankara Emniyet Müdürlüğünce yapılan açıklamada, gözaltına alınan Merve Demirel'in babasının Fetö'cü olduğu gerekçesiyle kendisine yapılan cinsel saldırıyı "meşru" kılmak çabası ile aynı gördüğümüzü ifade etmek isteriz. Aynı duygu ve düşüncelerle hareket eden anlayış son derece vahim bir işkence vakası karşında çocuklara işkence ve kötü muamelede bulunduğu iddia olunan failleri koruma iç güdüsü ile hareket ederek, Avukatlık Kanunun 76. Maddesinde baroların görevleri arasında sayılan "insan haklarını savunmak ve korumak,… " görevini kriminalize etmek suretiyle baromuzun sözde "terör örgütüne destek veren tavrı" nedeniyle baromuz ve baromuza kayıtlı Avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıklamıştır” dedi.

‘BEDELİ NE OLIURSA OLSUN TAVİZ VERMEYECEĞİZ’

“EGM’nin yapmış olduğu suç duyurusunun içeriğini bilmemekle birlikte yapılmış bir suç duyurusu var ise bunun hakikatlerin üstünün örtülerek işkence faillerine cezasızlık zırhı giydirme çabası olduğunu” söyleyen Uçar, buna asla izin vermeyeceklerini belirterek EGM’ye şöyle seslendi;

“ *Bizler Van Barosu ve Avukatları olarak; tüm temel hak ve özgürlüklerin korunması noktasında işkence ile mücadeleden ve hakikatten asla geri adım atmayacağımızı, her zamankinden daha güçlü bir şekilde Anayasa ve Avukatlık Kanunun verdiği yetkilerle insan haklarının korunması ve savunulmasında mücadele etmeye devam edeceğimizi bildirmek istiyoruz.

*Son derece ağır insan hakları ihlalleriyle karşı karşıya kaldığımız bugünlerde yaşanan hak ihlallerine ses çıkarmayı hem mesleki hem de insani görevimiz bildiğimizi, hak ihlaline maruz kalmış her yurttaşın sesine ses vereceğimizi daha öncede olduğu gibi bundan sonrada eğilmeden bükülmeden yaşanan hak ihlallerine karşı ses çıkarmaya devam edeceğimizi, Baroların varlık sebebine ihanet etmeden İnsan hakları alanında bedeli ne olursa olsun hakikatten taviz vermeyeceğimizi bildirmek istiyoruz.

*Bizler Van Barosu olarak belirtmek isteriz ki; bu tür sindirme ve kriminalize etme çabalarının yabancısı değiliz!

*Emniyet Genel Müdürlüğünün bu suç duyurusunun, baromuzun İnsan Hakları mücadelesindeki azmini ve kararlılığını asla kıramayacağını, Van Barosu olarak bu duruş ve tavrımızdan asla ödün vermeyeceğimizi, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan basın açıklaması ve suç duyurusuyla susturulamayacağımızı kamuoyuna saygılarımızla sunarız.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 15:34
YORUM EKLE