Van Barosu, 19 yıl önce katledilen Avukat Cumhur Keskin'i unutmadı

Van Barosu, 19 yıl önce katledilen Avukat Cumhur Keskin'i unutmadı

Van Barosu, 19 yıl önce katledilen Avukat Cumhur Keskin'i unutmadı

VANHABERDAR - Van'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen 18. dönem SHP Hakkari Milletvekili Avukat Cumhur Keskin, ölümünün 19. yıl dönümünde anılıyor. Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Van Barosu, meslektaşlarına yönelik bu tür saldırılara karşı her zaman dik duracaklarını ifade etti. Van Barosundan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Coğrafya Kaderdir” sözü belki de Av.Cumhur KESKİN için söylenmişti. Doğduğu topraklar, hak ihlallerinin en yoğun yaşandığı, işkencenin gizlenmeksizin keyfi yapıldığı, beyaz toroslarla insanların kaybedildiği, asit kuyularının zihinlere çakıldığı, köylerin boşaltılması ile insanların yerlerinden sürgün edilerek sefalete mahkum edildiği bir coğrafya üzerine kuruluydu.

Ömrünü zulme ve zalime karşı, mazlumun yanında durmakla, işkenceyi teşhir etmekle, beyaz torosların ve zorla kaybedilenlerin izini sürmekle, köylerinden sürgün edilen insanların ve savaşlardan kaçan mültecilerin haklarını savunmakla geçiren büyük bir insan hakları savunucu Baromuz üyesi Av. Cumhur KESKİN’in 14 Ocak 2000 yılında mesleki faaliyetlerini icra ederken feodal zihniyetlerce yapılan saldırı sonucu öldürülmesinin 19. yılını yaşıyoruz.

Her şeyden önce Baromuzun kıymetli mensubuna ve onun şahsında mesleğimize yapılan saldırıyı nefretle kınıyoruz. Hak, hukuk ve adaleti her koşulda savunan ve kollayan bir sivil toplum kuruluşu olarak gayemiz odur ki; insan yaşamına yönelik her türlü saldırının son bulması, insanı insan olduğu için seven ve insanın birel haklarına her durumda saygı duyan bir toplum yapısının temel alınmasıdır.
 

Av. Cumhur KESKİN yaptıkları ve söylemleri ile kendisinden sonra gelen nesillere dahi örnek olabilen bir yaşam tarzını miras olarak bırakmıştır. Hukukun ve adaletin savunucuları olarak her daim bu mirasa sahip çıkarak meslektaşlarımıza yönelik saldırılara karşı dik duracağımızın, coğrafyanın dayattığı hukuksuzluklarla her durumda ve şartta koşulsuz mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyor, saygıdeğer meslektaşımız Av. Cumhur KESKİN’i saygıyla ve rahmetle anıyoruz. 14.01.2019.

VAN BAROSU BAŞKANLIĞI

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 14:29
YORUM EKLE