Tuşba Belediyesinin '5 yıldızlı hizmet binası' görenleri şaşkına çevirdi

AKP’li Tuşba Belediyesi’nin, "5 yıldızlı hizmet binası yapıyoruz" reklamıyla 2018 yılı sonunda bitirileceği sözü verdiği yeni hizmet binası için toprağa kazma bile vurulmadı. Belediye hizmetlerinin ikinci el prefabriklerde verilmesi, halk arasında "Hayaller 5 yıldızlı hizmet binası, hayatlar prefabrik" şeklinde espri konusu oldu.

Tuşba Belediyesinin '5 yıldızlı hizmet binası' görenleri şaşkına çevirdi

VANHABERDAR - AKP’li Tuşba Belediyesi’nin, "5 yıldızlı hizmet binası yapıyoruz" reklamıyla 2018 yılı sonunda bitirileceği sözü verdiği yeni hizmet binası için toprağa kazma bile vurulmadı. Belediye hizmetlerinin ikinci el prefabriklerde verilmesi, halk arasında "Hayaller 5 yıldızlı hizmet binası, hayatlar prefabrik" şeklinde espri konusu oldu.

MA'den Berzan Güneş'in haberine göre 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde, AKP'nin Gevaş ile birlikte kazandığı bir diğer ilçe belediyesi olan Tuşba Belediyesi tarafından seçim sonrasında ilçedeki billboardlara "5 yıldızlı hizmet binası yapıyoruz" şeklinde reklam afişleri asılıp, yeni hizmet binasının 2018 yılı sonunda bitmiş olacağı sözü verildi. Ancak aradan geçen 5 yıla yakın sürede iktidar partisi belediyesi olunmasına rağmen toprağa kazma bile vurulmuş değil. 

AKP'li Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, geçmişte yaptığı açıklamalarda Tuşba Belediyesi hizmet binasının bölgenin, hatta ülkenin en güzel belediye binalarından biri olacağını ileri sürmüştü.

SÖZLER HAVADA KALDI

Yaklaşık 130 dönümlük arsa içinde, Osmanlı ve Selçuklu mimarisi ile yapılacak olan hizmet binasının bir benzerinin olmayacağını belirten Özgökçe, "Hizmet binasını 2018 yılı sonunda bitirmeyi planlıyoruz. Aynı arsa içinde kütüphane, kültür merkezi yapılacak. Söz konusu arsa içinde alışveriş merkezi ve farklı etkinliklerin yapılması için de alanlar olacak. Özellikle geniş bir yeşil meydan yapılıyor. Havuzların da bulunacağı arsa içinde, zemin dört kat inşa edilecek. Kaymakamlık, belediye binası, kültür merkezi, alışveriş merkezi, kütüphane vs. tam bir kompleks olacak. Türkiye'nin en güzel kurum binalarından biri Tuşba'da inşa edilecek inşallah. Daha önce 12 bin metrekarelik bir hizmet binası planlanıyordu, daha sonra biz onu 9 bin metrekareye düşürerek, maliyeti de biraz azaltmaya çalıştık” demişti.

O PANKART HALA ASILI

Geçen zaman içerisinde verilen bu sözler yerine getirilmediği gibi, belediye hizmet binasının İpekyolu Belediyesi sınırları içerisinde kalmasından ötürü boşaltılması nedeniyle belediye hizmetleri yeni hizmet binası için belirlenen alanın üstüne yerleştirilen ikinci el prefabriklerde veriliyor. 

"Hizmet binamızın çok yakında temeli burada atılacaktır" yazılı pankart ise, bu prefabriklerin hemen yanı başında asılı.

Verilen sözün bu zamana kadar yerine getirilmemiş olması, halk arasında "Hayaller 5 yıldızlı hizmet binası, hayatlar prefabrik" yorumlarıyla espri konusu haline dönmüş durumda.

‘2 YILDA BİTİRİLECEK İŞE 4 YILDIR BAŞLANAMADI’

DBP'li Belediye Meclis Üyesi İsmet Tan da, hizmet binası inşa edemeyen belediye yönetiminin buna rağmen 40 yılda yapılmayan hizmetleri yaptıkları yönünde söylemlerde bulunmasının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

"4 yıldır kurulan bir belediyenin böyle bir iddiası gülünç. AKP'li belediyenin ‘hizmetleri’ ortada” diyen Tan, yeni hizmet binası örneğinde belediye yönetiminin 2 yılda tamamlanacak bir işe 4 yıldır başlayamadığını kaydetti. Yeni hizmet binasının yapılacağı belirtilen alan içerisinde şuan prefabriklerin yer aldığını belirtti Tan, şunları söyledi: "Daha önce kullanılan prefabrikler tekrardan monte edilerek belediye hizmet binasına dönüştürüldü. Bu şu anlama geliyor. ‘5 yıldızlı hizmet binası inşa edeceğim’ diyen bir belediye, prefabrik yapılara muhtaç kalmıştır.”

'REKLAM DIŞINDA BİRŞEY YOK'

Tan, Tuşba Belediyesi’nin yeni kurulan bir belediye olmasına rağmen, İller Bankası’ndan bu zamana kadar 20 milyon TL tutarında kredi çekilip, bu kaynağın tüketildiğini de ileri sürdü. Tan, "Tuşba Belediyesi bu para ile hizmet yaptığını söylemektedir. Gelen kaynakların nerelere aktarıldığı ve hangi işler için kullanıldığını soru önergesi ile sorduğumuz vakit ise, daha çok üst yapı ile alakalı asfalt ve yol çalışmalarında kullandıklarını söylüyorlar. Tuşba Belediyesi, devlet ve kurumları tarafından sürekli desteklenen bir belediye olmasına rağmen hali ortada. Gelinen aşamada belediye sadece reklam yapmaktadır. Normal olan bir işi yaptıktan sonra reklamını yapmaktır. Tuşba Belediyesi ise olmayan bir şeyin reklamını yapmakta ve bunda ısrar etmektedir. HDP’li meclis üyeleri olarak buna itiraz ediyoruz. Biz; 'Önce yap ve bitir, sonra reklam yap' diyoruz. Halkımız elbette yerel seçimlerde bunun hesabını sandıkta soracaktır" dedi. 

YORUM EKLE