Serhat Reggi: Acem Dayıdan Dersimi Aldım

Van bölgenin en kozmopolitik şehridir.

Serhat Reggi: Acem Dayıdan Dersimi Aldım

Van yüksek çoğunlukla kürtlerin ve devamiyla ermeniler,acemler,türkler vs. bircok halkın kardeşçe yaşadığı bir kadim şehirdir.

Bu kadim şehirde yaşayan halklar,bugüne kadar birçok sosyal ve siyasal sorun yaşamasına rağmen,halklar arasında hiçbir zaman kaos yaratacak düzeyde bir tartışma veya çatışma yaşanmadı. İnsanların birbirine saygı ve sevgi göstererek yaşıyor.

Şimdi gelgelelim asıl meseleye, neden bunu yazma ihtiyacı hissettim. AKP-MHP ittifakının Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva, adaylığı açıklandığı sırada nasıl ikna edildiyse artık, Van’ı çağdaş modern ve halkçı bir belediye anlayışı ile yöneteceklerini iddia etmişti.

Dün ise attığı bir twit ile Van'ı kabilelere bölüp üst kimlik olarak Vanlı olmayı önümüze koyuverdi. Peki Takva rezidansta oturmasına rağmen, neden yoksulluk içinde hayat mücadelesi veren xaçortaki ertoşinin,tuşbadaki brukinin, selimbeydeki miksinin, aşiret duygularını sömürme ihtiyaci duydu? ‘Çağdaş Takva’nın’ feodal damarlarını kim ortaya çıkarttı.

Birçok neden var aslında

Ama en büyük neden kuşkusuz ki halkın HDP’ye olan sempatisi ve bağlılığıdır.

Mesela, Van gençliği özelinde,neredeyse %70’e yakın Vanlının, ‘baskılara rağmen’ HDP’nin yanında yer alması ve insanların,ben bu aşiretteyim,şu aşiretteyim ve şu ırktayım demeden, HDP’nin seçim çalışmalarında yer alıyor. Bu durumda hiçbir argumanı olmayan,Van için hiçbir projesi bulunmayan,öyleki AKP il yönetimi tarafından bile aforoz edilen Takva’nın elinde tek koz kalıyor., Oda aşiretçiliği hortlatarak HDP kitlesini bölmeye çalışmak. Ama HDP kitlesi bu oyunlara gelecek kadar apoilitik değildir.

Takva’nın Planı spesifik olarak suya düşüyor.

Dün yaşadığım trajikomik bir kolay bu durumu özetliyor aslında…

Dün haber için gittiğim HDP il binasında,Bir dayı beni karşıladı. Kendisi acemmiş.

Dayı’ya acemler HDP’li oluyor mu? Dedim.

Cevap aynen şöyle oldu ‘’ Neden HDP sadece kürt partisi mi ? HDP ezilen,özgürlük talep eden kendine demokrat diyen herkesin partisidir deyip, beni nazik bir şekilde susturdu(!)

Ben acem dayıdan dersimi aldım.

Necdet takva ise 31 mart’ta,alt kimlik, üst kimlik demeden tüm Vanlılardan dersini alacak.

Yani anlayacağınız,Necdet Takva’nın halka sunacak hiçbir projesi yok, demogoji yaparak günü kurtarmaya çalışıyor.Ama günün sonunda kaybedecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 14:45
YORUM EKLE