Özalp'da kömür yardımına güvenlik soruşturması engeli : Emniyet izin verirse...!

Özalp'da kömür yardımına güvenlik soruşturması engeli : Emniyet izin verirse...!

VANHABERDAR - MA'dan Müjdat Can'ın haberine Van'ın Özalp ilçesinde bu yıl yüzlerce aileye "güvenlik soruşturmasından geçemedikleri" gerekçesiyle kömür yardımı yapılmadı. Havaların soğumasının ardından zor günler geçiren bir çok Özalp'lının yetkili mercilere yaptığı başvurular ise kabul görmedi. HDP'ye oy verdikleri için kömür alamadıklarını söyleyen aileler, "HDP'lilerin kömür alma hakkı yok  mu?" diye sordu. Van'da seçimlerde neredeyse her eve torbalarla kömür bırakan AKP'nin, HDP'nin yüzde 87 oy aldığı Özalp'ta Sosyal Yardımlaşma kapsamında dağıtılan kömürleri bile siyasi malzeme yapmayı sürdürüyor.
 
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından her yıl dağıtılan "yardım kömürü" bu yıl Van'ın Özalp ilçesinde yüzlerce aileye verilmedi. Ailelerin "kömürün neden verilmediği" yönündeki başvuruların bir bölümüne yanıt verilmezken, bazı ailelere ise "Emniyetin yaptığı güvenlik soruşturması sonucu size kömür verilmeyecek" cevabı verildi.
 
Tepedam Mahallesi’nde (Asteco) oturan İlter Diker, "güvenlik soruşturması" sonucu kömür alamayanlardan. Birçok kez SYDV ve kaymakamlıkla görüşmeler yaptığını ancak hiçbir sonuca ulaşamadığını söyledi. Diker yaptığı görüşmeleri ve kendisine verilen cevapları şöyle anlattı: “Yetkililerle görüştüğümde bana, 'Kömür verme işlemi güvenlik soruşturmasına bağlandı' dediler. Ben de kendilerine 'o zaman bunu bana yazılı olarak verin' dedim ama kabul etmediler. Daha sonra Kaymakamlığa bir dilekçe ile başvuru yaptım. Tek amacım bunun yazılı olarak tarafıma iletilmesiydi ama maalesef tarafıma hiç bir bilgi verilmedi. Tüm bu girişimlerden sonra kömürün dağıtıldığı alana gittim ve oradakilere kömürün neden verilmediğini sordum onlar da bana, 'Aileden biri siyasi bir suça karışmışsa o aileye verilmiyor' cevabı verdiler." 
 
'İSİMLER ÖNCE EMNİYETTE GİDİYOR'
 
Önceki yıl kömür yardımı aldığını söyleyen Diker, "Kömür yardımına başvuran tüm ailelerin isimleri önce emniyete gidiyor. Emniyet ailelerle ilgili tüm bilgileri çıkardıktan sonra kaymakamlığa ve SYDV'ye gönderiyor. Sadece bizim mahallede 52 aileye kömür yardım yapılmadı. Yani bir kişi bir kere bile gözaltına alınmış ve hiçbir ceza almamışsa bile güvenlik soruşturmasından geçemiyor" diye konuştu.
 
Tepedam Mahallesi'nde kömür yardımları kesilenlerden biri de Fatma Seven. Seven, zamların yaşandığı bir dönemde yardımlarının kesilmesine anlam veremediklerini belirterek, "Kış buralarda çok sert geçiyor. Bize verilen kömür yardımlarının neden kesildiğini bilmiyoruz. Çocuklarımız görüşmeye gitti ama Kaymakam kendileriyle görüşmeyeceğini söyledi. Yani büyük ihtimalle HDP’ye oy verdik diye bize kömür vermiyorlar. HDP bir siyasi partidir ve halen Meclis'tedir. Bunun neresi suç olabilir ki? HDP'lilerin kömür alma hakkı yok  mu?" diye sordu. 
 
Duruma ilişkin aradığımız Özalp Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ise, bu konuda hiçbir bilgi veremeyeceklerini söyledi. 
 
MA / Müjdat Can

YORUM EKLE