OSB eski Başkanı Bozkurt : Bu kayyımla o kayyım aynı şey değil

Van OSB halihazirda 133 sanayi parselinden oluşmaktadır. Bir nevi 133 kişinin ortak olduğu bir kooperatif sitesi gibi düşünülebilir.

OSB eski Başkanı Bozkurt : Bu kayyımla o kayyım aynı şey değil

VANHABERDAR Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB) kayyum atanmasının ardından konuya ilişkin tartışmalar sürüyor. OSB eski Başkanı Şemsettin Bozkurt, seçilmiş belediyelere atanan kayyumlarla OSB'ye atanan kayyumun aynı şey olmadığını ve bu konuda toplumun yanıltıldığını söyledi.

Van OSB'nin halihazirda 133 sanayi parselinden oluştuğunu ve  bir nevi 133 kişinin ortak olduğu bir kooperatif sitesi gibi olduğunu vurgulayan Bozkurt, söz konusu kayyumunda, 133 ortaklı Van OSB'deki bir arsanın üzerine 120 sanayiciden habersiz yönetim ve denetim kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 13 kişiye verilmesinden dolayı atandığını savundu.

Bozkurt : Kayyum; Van OSB Yönetimi bir kısım görev ve yetkilerini yerine getirmediği için ve Van OSB Okulunu ihaleye çıkarmadan, gerekli rekabet koşullarını oluşturulmadan yapım ve işletme hakkının 29 yıllığına kendi kendilerine vermelerinden dolayı atanmıştır. Van OSB Yönetimi bu konuda hiçbir bilgilendirme ve açıklama yapmadan 120 sanayicinin hakkını kendilerinin de aralarında bulunduğu 13 kişiye 29 yıllığına verimiştir.Yine bu arsaya benzer tüm sanayicilerin ortak olduğu birkaç arsanın da buna benzer yöntemlerle verilmesi soz konusudur.Özellikle Van ticaret ve
Sanayi odası ile Van Osb yönetiminin basında ve kamuoyunda sanayicilere yapılan bu haksızlığı manipüle etmek suretiyle bizleri eğitim ve istihdam düşmanı olarak lanse etmeye çalışması doğru değildir.Bizlerin mahkeme talebi, eğitim ve istihdamı durdurmaya yönelik veya Van OSB yönetimine kayyum atanmasına yönelik bir talep değildir.Bizzat Van OSB yönetimi tarafından yapılan usulsüzlüklerden dolayı Van OSB’ye kayyum atanmıştır." diye konuştu.

"YAŞANAN USULSÜZLÜKLER NEDENİYLE KAYYUM ATANMIŞTIR"

Bizzat Van Ticaret Odası başkanı ve yönetimi tarafından her ay düzenli olarak oda meclislerinde seçilmişlerin yerine atanan birer kayyumun davet edilerek çalışmaların oda meclislerinde meclis üyelerine anlatıldığını hatırlatan Bozkurt, " Çalışmalarından dolayi kayyumlara plaket takdim edilmektedir.Diğer taraftan Van OSB’de seçilmişler tüm görev ve yetkilerini kullanırken sadece yerine getirmedikleri bir kısım görev ve yetkilerinden dolayı kayyum atanmıştır.Oysa aynı VAN-TSO ile Van OSB yönetimi yapılan usulsüzlüklerden ve yaşanan hak gaspından dolayı sadece Sanayicileri genel kurula götürmek için mahkeme kararıyla yetkilendirilmiş kayyum atamasını hukuksuz ve antidemokratik olarak görmektedirler.Sadece bu tavrıları bile ne kadar seffafliktan ve demokratik olgunluktan uzak olduklarını ortaya koymaktadır. Bu önemli bir çelişkidir." ifadelerini kullandı.

"120 SANAYİCİNİN HAKKI GASP EDİLMİŞTİR"

Bozkurt, " Talebimiz yönetim ve denetim kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 13 sanayicinin, yönetim kurulunun maharetiyle 120 sanayicinin hakkını gaspetmesi meselesidir.Talebimiz ile birlikte bunu değerlendiren sayın mahkeme genel kurulu işaret etmiştir. Defalarca sözlü ve yazılı olarak noter aracılığıyla talep ettiğimiz olağanüstü genel kurul sorumluluğunu yerine getirmeyen yönetime sırf bu görev ve yetkilerini yerine getirmemesinden dolayı Van 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından Kayyum atanmıştır.1 aralık 2018 cumartesi saat:10:00 da Van Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleşecek genel kurulumuzda, alınan yetkisiz ve hukuksuz kararların iptal edilmesi ele alınacaktır.Ayrıca mevcut eğitim ve istihdama hiçbir zarar getirilmeden bir hakkın haklıya yani 133 kişinin hakkını 13 kişiden alıp hak sahiplerine teslim edilmesi mücadelesi olacaktır." diyerek sözlerini noktaladı.

YORUM EKLE