Oktay Candemir : Van depremi, Bekir Kaya ve Küçük Yunus

OKTAY CANDEMİR 2011 Van depreminin 7. yıl dönümünde yitirdiklerimizi bir kez daha anacağız.

Oktay Candemir : Van depremi, Bekir Kaya ve Küçük Yunus

Van depremi, Bekir Kaya ve Küçük Yunus

OKTAY CANDEMİR

2011 Van depreminin 7. yıl dönümünde yitirdiklerimizi bir kez daha anacağız.

Dün gibi hafızalarımızda duran o felaket gününden sadece 15 gün sonra 9 Kasım'da daha şiddetli bir deprem yaşamış ve resmi rakamlara göre 644 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 1.966 vatandaşımız yaralanırken, 252 vatandaşımız ise enkazlardan sağ olarak kurtarıldı.

Resmi rakamlar böyle dedi ama gerçek ölü sayısı çok daha fazla. Sadece Erciş'te binin üzerinde ölüm olduğunu biliyoruz.

Gazeteciler Sebahattin Yılmaz, Cem Emir ve yardım çalışmalarına katılmak amacıyla binlerce kilometre uzaktan, Van'a gelen Japon doktor Atsushi Miyazaki, 5.6'lık sarsıntıda yıkılan Bayram Otel'in altında kalarak yaşamını yitirdi.

Van'da meydana gelen bir deprem için Japonya'dan koşa koşa gelen bir insan, Van Valiliğinin sağlam raporu verdiği bir otelin çökmesi sonucu hayatını kaybetti.

Bu durum bir ülkenin utancıdır, normal şartlarda o Valinin derhal istifa etmesi gerekirken, bizim ülkede o Vali önce Bursa, sonra Antalya Valiliğine terfi ettirildi. Adamı geçen gün Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ödül dağıtırken gördüm.

Sadece iki yıl önce bu ilin mülki amirleri ve bazı belediye başkanları hemde depremin yıl dönümünde çiğ köfte partisinde buluşmadılar mı?

Dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, konteynırda kalan yurttaşlara 'Daha ne istiyorsunuz, bakın mis gibi yerlerde kalıyorsunuz' demedi mi?

Büyük hizmet olarak sunulan 'Deniz manzaralı' TOKİ konutlarını alan ama taksitlerini ödeyemediği için icralık olan yüzlerce yurttaşımız var.

Deprem felaketleri ve artçı sarsıntıların ardından ödenemeyen vergi borçları doğrudan bir ekonomik krize yol açtı.

Ve en önemlisi o büyük felaketlere rağmen asla Van'ı 'Affet bölgesi' ilan etmediler.

Şimdi çıkıp basın açıklamaları yapacaklar, belkide anma törenleri düzenleyecekler. Hatta yaşamını yitirenleri unutmadıklarını söyleyecekler.

Halbuki çoktan unuttular... Unutmayan sadece bizleriz.

Ben onların bu yazıyı okudukları ana kadar depremin yıl dönümünün farkında bile olduklarını düşünmüyorum.

Van'ı depremden sonra bir beton kent haline getirmekten öte hiç bir şey yapmadılar.

Bir şeyler yapmak isteyen ama depremde gözyaşlarına hakim olamayan bu kentin Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya ise, 3 gün önce 8 yıl, 3 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Zaten tek bildikleri işte bu?

YORUM EKLE