OKTAY CANDEMİR : Taziye evinde siyaset yapılır mı?

Taziye evinde siyaset yapılır mı?

OKTAY CANDEMİR : Taziye evinde siyaset yapılır mı?

HDP Saray Belediye Eş Başkan adaylarının Zincirkıran köyü taziye evinde düzenledikleri seçim çalışması sırasında içeri giren Jandarma Kaymakam-Kayyum M.Halis Aydın'ın fermanını iletmiş: "Taziye evinde siyaset yapılmaz, orayı boşaltın"

Saray Kaymakamı ve kayyumu ya görev yaptığı coğrafyanın yaşam kültüründen bihaber , ya da 1 ay sonra şu anda oturduğu makamı devralacak HDP'lileri hazmedemiyor.

Köy yerinde başka bir toplantı alanı olmadığı için bu tür seçim çalışmaları yıllardır taziye evinde yapılabiliyor. Taziye evleri köylerde sadece taziyeler için değil, başka çalışmalar içinde sık sık kullanılıyor. Hatta AKP'de seçim çalışması yürütürken çoğu zaman halk toplantılarını taziye evinde gerçekleştiriyor.

Taziye evleri ibadethane değil... Eğer niyetiniz ibadethanelerde siyasi propaganda yapılmasını engellemekse, bakın; AKP Van Büyükşehir Belediye Adayı Necdet Takva, her gün camilerde propaganda yapıyor.

Niyetiniz ibadethaneleri korumak değil belli ki, sizin böyle bir derdiniz yok! Sizin HDP ile bir derdiniz var.

HDP'ye sokakta basın açıklaması yasak, televizyonlara çıkmaları yasak, 3 milletvekilinin bir arada yürümesi yasak, taziye evinde yasak! Peki, HDP nerde yapacak bu siyaseti? Bu kadar baskıya rağmen HDP'nin hala bu kadar güçlü olması mı sizi endişelendiren.

Valiler ve Kaymakamlar Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanının HDP ile ilgili açıklamalarından cesaret alarak bunları yapıyorlarsa, daha vahim bir hata yapıyorlar demektir.

Siyasetçiler bu tür konuşmaları sık sık yapar, onlar her şeyi söylerler... Ama siz kendinize bundan bir vazife çıkaramazsınız!

Hele hele taziye evinin etrafına Özel Tim konuşlandırmak hangi aklın ürünüdür?

Türkiye ilk defa seçime gitmiyor... Bir ülke bir seçimle ihya olmadığı gibi bir seçimle de yıkılmaz!

Van'da seçim süreci son derece sakin bir ortamda geçiyor.

Tüm partiler seçim çalışmasını rahatlıkla yürütebiliyor ama HDP hariç. Neredeyse bu kentin yüzde 70 oyunu alan bir partinin seçim çalışması yapması bin bir gerekçe ile engelleniyor.

24 Haziran seçimlerinde de Gürpınar Kayyumu, HDP seçim bürosuna zorla bayrak astırarak şov yapmıştı.

Kendileri bunca hukuksuzluğu yaparken, HDP'lilere 'Hukukun dışına çıkmayın' baskısı yapıyorlar.

Van'ın son üç yılına bakın... HDP'mi kanun dışına çıkmış, yoksa Van'da görev yapan mülk-i amirler mi?

Elinde çekiç olan herkesi çivi zannedermiş.Adeta ellerinde çekiç herkese sallıyorlar.

Kayyumlar için yolun sonu görünüyor. Ne yapsanız boş, 31 Mart'ta halktan gelen bir karar vardır.

Bakalım Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, oldukça sakin bir ortamda geçen Van seçimlerini germeyen yönelik bu girişiminden ötürü Saray Kaymakamı hakkında gerekli incelemeyi yapacak mı?... Bekleyip göreceğiz!

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 14:44
YORUM EKLE