Oktay Candemir sordu : Küçük Harun'un ölümünün sorumlusu kim?

Peynirciler Çarşısı'nda dün meydana gelen göçükte hayatını kaybeden 11 yaşındaki Harun ihmaller zincirinin kurbanı oldu.

Oktay Candemir sordu : Küçük Harun'un ölümünün sorumlusu kim?

Peynirciler Çarşısı'nda dün meydana gelen göçükte hayatını kaybeden 11 yaşındaki Harun ihmaller zincirinin kurbanı oldu.

Van’ın en eski çarşılarından biri olan tarihi Peynirciler Çarşısı’nda geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan restorasyon çalışması dün bir facia ile sonuçlandı. Tadilat çalışması sırasında meydana gelen göçükte, 11 yaşındaki Harun Cengiz, hayatını kaybederken, 4 kişi de ağır yaralandı.

Küçük Harun'un ölümüne neden olan estorasyon çalışmaları geçen hafta içinde başladı. Çalışmalar Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde yürütüldüğü iddia ediliyor.

Peynirciler Çarşısı için 28 Nisan 2018 tarihinde imzalanan Protokol töreni sırasında açıklamalarda bulunan Vali Zorluoğlu, tarihi peynirciler çarşısını yerli ve yabancı ziyaretçiler için cazibe merkezi haline getireceklerini söylemişti.

Peynirciler Çarşısı Faciasında asıl dikkat çeken konu Devletin mülki amirleri arasında ki uyumsuzluk…Van Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Belediyesi arasındaki koordinasyon eksikliği Peynirciler Çarşısında bir faciaya yol açtı.

  • İpekyolu ilçesi sınırları içinde bulunan Peynirciler Çarşısı'nın tadilatı için Belediye Meclisinden herhangi bir karar alınmadan tadilat çalışmasının başlatılmasına karar verildi. Oysa konuya ilişkin İpekyolu Belediyesi'nin aldığı meclis kararını Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığına göndermesi ve orada incelendikten sonra tadilat kararının alınması gerekiyordu.
  • Restorasyona ilişkin ihaleyi hangi devlet kurumunun yaptığı da bilinmiyor. İhaleyi İpekyolu Belediyesi mi, Büyükşehir Belediyesi mi yoksa Çevre Şehircilik Bakanlığı mı yaptı?
  • İhaleyi alan firmanın iş ve çevre güvenliğini de alması gerekirken,  bunu denetlemesi gereken İpekyolu Belediyesi'nin esnafın tüm uyarılarına rağmen neden önlem almadı?
  • Konuya ilişkin esnafın firmaya yönelik uyarılarına ise firma yetkililerinin ‘Bize işimizi öğretmeyin, biz işimizi biliyoruz’ diyerek tepki gösterdiği de aldığımız önemli bilgiler arasında.
  •  Konuyla ilgili görüştüğümüz çarşı esnafı, duvarın yıkılacağının her halinden belli olduğunu, bu konuda yaptıkları uyarılara rağmen yetkililerin hiçbir önlem almadığını söylüyor.
  • Bu iddialar doğru mu? Van kamuoyu şu anda bu soruların yanıtını bekliyor…

Küçük Harun nasıl bir ihmal zincirinin kurbanı oldu?

Dünkü yazımda belirtmiştim… Türkiye’de artık ‘Görevini ihmal ve görevini kötüye kullanma’ diye bir suç yok.

Yani görevini yapmayan, ihmal eden ve acı sonuçlara yol açan kamu görevlileri üzerinde herhangi bir cezai müeyyide yok.

Çok basit bir restorasyon çalışmasında dahi insanlarımız ölüyor. 

Güçlü Devlet, olay yaşandıktan sonra harekete geçen değil, olayın olmasını engelleyebilendir.

Siyasi ve politik kararlarla atanmış olan Kayyumların başarısız olmasını bu anlamda halk nezdinde itibar kaybı olarak gördüğü için kayyumlara dokunmayan bir yönetim anlayışının sonucudur bu ihmaller zinciri. Bakalım sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılacak mı...? Bekleyip göreceğiz!