OKTAY CANDEMİR : PARKOMAT kime yarar, kime zarar?

Kayyumların Yönettiği Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Vekili Ülker Cem Kaplan, 2017 yılından bu yana aynı fiyat tarifesi uygulanan parkomata 2019’da da zam yapılmayacağı müjdesini verdi ve  8 ana cadde de uygulanan parkomata ayrıca 3 cadde ve 1 sokak daha eklendiğini söyledi.

OKTAY CANDEMİR : PARKOMAT kime yarar, kime zarar?

Kayyumların Yönettiği Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Vekili Ülker Cem Kaplan, 2017 yılından bu yana aynı fiyat tarifesi uygulanan parkomata 2019’da da zam yapılmayacağı müjdesini verdi ve  8 ana cadde de uygulanan parkomata ayrıca 3 cadde ve 1 sokak daha eklendiğini söyledi.


Yani rant alanını daha da genişlettiler.

Hatırlarsanız DBP'li Van Büyükşehir Belediyesi 2014 yılında parkomat sistemini tamamen kaldırmıştı.


5216 Sayılı Kanunun 7. Maddesinin birinci fıkrasının ‘f’ bendinde belediyelere tanınan yetkiye rağmen, ücretli otopark (parkomat) uygulaması yapılamaz.


Çünkü buralar yoldur ve kamunun kullanımına açık yerlerdir. Söz konusu yol üstü ücretli otopark yani parkomat uygulamasını hiçbir araştırma yapmadan ve proje üretmeden sadece belediye meclisinin kararıyla almışlar.


Büyükşehir sınırları içindeki kent merkezlerinde cadde, bulvar ve sokaklar üzerindeki parkomat makineleriyle otopark işletmesi hakkındaki uygulama yasal değil. Anayasa'nın125. maddesine de aykırı olan parkomat makineleriyle otopark işletmesi hakkındaki yönetmeliğin iptaline….‘’ karar verilmişti.


İstanbul'da Sulh Ceza Sulh Mahkemeleri verdikleri kararda “Halkın kullanımına açık olan bir cadde veya sokakta vatandaşların yer işgal etmesi Kabahatler Kanunu’nun 38/1. maddesinde ve 4. maddesinde açıkça yer aldığı gibi, eğer söz konusu yerde Kabahatler Kanunu’na uygun olmayan hal olduğunda zabıta, kanun maddesi gereğince 50 lira tutarındaki cezayı uygular. Ancak aynı Büyükşehir Belediyeleri söz konusu bu yerleri belirli bir saat diliminde para karşılığı kendi isteği ile otopark olarak işgal ettiremez. Bir yerin yasal olarak işgal edilmesinin suç sayıldığı ancak ücret ödenmesiyle yerin işgal suçunun ortadan kaldırılması söz konusu olamaz. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından çıkartılan yönetmelikle cadde ve sokaklarda Parkomat uygulaması ile ücret toplayıp idari yaptırımda bulunması yasalara aykırıdır." diyerek parkomat uygulamasının yasal olmadığını açıkça ortaya koyuyorlar.

Yani, hem anayasayı ihlal ediyorlar hemde '2019'da parkomata zam yapmayacağız' diyerek aklımızla alay ediyorlar. Bunu bize çok büyük bir işmiş gibi sunuyorlar ama yasal olarak parkomatın zaten olmaması gerekiyor.


Sanki 2019'da hala belediyeleri onlar yönetecekmiş gibi kamuoyuna açıklama yapıyorlar.


Bu kentte parkomata neden ihtiyaç duyuldu. Parkomat ihalesinin teknik şartnamesinde 2019'da zam yapılıp yapılmayacağına dair bir ibare mi var...


İhalenin teknik şartnamesini neden kamuoyuna açıklamıyorsunuz?


Parkomat uygulamasını alan “ÖZ PARK İNŞAAT OTOPARK BAS. YAY. TUR. SAN. TİC. LTD” şirketi Van halkının cebinden elde ettiği haksız kazanç ile vergisini Van Vergi Dairesine değil, Aksaray Vergi Dairesine ödüyor.


Van'ın park sorununu çözmek gibi bir derdiniz vardı madem ... Çok katlı otoparkı neden yıktınız?


Parkomat ihalesini verdiğiniz ithal firmanız daha fazla kazansın diye mi bunları yapıyorsunuz?


Size çarpıcı bir bilgi vereyim...Parkomat uygulamasına geçildiği 2017'den bu yana kent merkezinde trafik kazaları daha da arttı.


Parkomat bu şehrin trafiğini tıkadı.


Sorduğunuzda diyorlar ki 'Parkomat uygulaması halkımızın talebi olduğu için uygulamaya koyduk'


Siz halkın talebiyle mi o belediyeleri yönetiyorsunuz da 'Halkın talepleri doğrultusunda' gibi bir cümle kuruyorsunuz.


Madem bu kadar kendinizden eminsiniz o vakit biz alın basın mensuplarını alın yanınıza çıkalım sokağa ve halka soralım.


Ben sordum ve soruyorum


Değerli Van halkı sizin parkomat uygulaması için bir talebiniz oldu mu?

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından özel bir şirkete yıllık 630 bin TL karşılığında ihale edilen parkomat uygulaması halka hizmet mi, yoksa eziyet mi? 

.


 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 17:34
YORUM EKLE