Oktay Candemir : Ne gülüyorsunuz?

Edremit’in Çiçekli Mahallesine bağlı Mülk Mahallesi’nde bir taziye evi ve cami açılışı yapılıyor…

Oktay Candemir : Ne gülüyorsunuz?

Ne gülüyorsunuz?

Edremit’in Çiçekli Mahallesine bağlı Mülk Mahallesi’nde bir taziye evi ve cami açılışı yapılıyor…

Sonra resmi törene geçiliyor… Van Valisi Murat Zorluoğlu, Garnizon Komutanı, Edremit Kaymakam-Kayyumu, Van Müftüsü ve AKP Van Milletvekilleri İrfan Kartal ve Abdulhalat Aras, devlet protokolü olarak hizalanmış.

3 hafta önce İçişleri Bakanı tarafından görevinden alınan muhtarın yerine Kaymakam-Kayyum Atıf Çiçekli tarafından İlçe Muhtarlar Derneği Başkanlığına kayyum olarak Alaattin Çelik konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet ediliyor.

Muhtarımız büyük bir gururla kürsüye çıkıyor ama belli ki Türkçesi zayıf olduğu için yarım yamalak bir konuşma yapıyor… Tüm devlet protokolünü ‘Sayın’ diye selamladıktan geveleyerek 'Devletimiz sağolsun, Allah devletimize zeval vermesin' diyerek ezberletilmiş kelimeleri sayarak kürsüden iniyor.

Türkçe bilmeyen muhtarın konuşması sırasında bütün devlet erkanı katıla katıla gülüyor.

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi Edremit Kaymakamı ve kayyumu sosyal medya hesabından o görüntüleri paylaşarak muhtarı şu sözlerle hicvediyor: “Mülk Mahalle Muhtarımız ve aynı zamanda Edremit Muhtarlar derneği başkanımız Alaattin Çelik muhtarımın Taziye evi ve Camii açılışındaki konuşması, gönül insanı, mert ve çalışkan muhtarımıza samimiyetinden ve bu güzel sözlerinden dolayı teşekkür ediyorum, baştacısın muhtarım.

Tamam muhtarı anladık, belliki bir yerlere yaranmak istiyor ve bunun için çabalıyor, peki siz neden gülüyorsunuz?

Daha 3 hafta önce yetkin ve halk tarafından sevilen muhtarları görevden alıp, yerlerine şimdi alay ettiğiniz muhtarı getiren siz değil misiniz?

Katıla katıla güldüğünüz bu adama nasıl Muhtarlar derneğini teslim ettiniz?

Zavallı bir mahalle muhtarına önce yetki verip, sonra da onu alay konusu yapan hallet-i ruhiyenizi çok yadırgadım.

İnsanlarımız Kürtçe konuştuğunda veya Kürtçe konuşmakta ısrar ettiğinde ‘Bölücü’, Türkçe konuşmaya çalıştığındada ‘Komik ve alay konusu’ olacaksa eğer, hangi dili konuşacak?

Keşke Kürtler Türkçe bildiği kadar bölgede görev yapan kamu kurum amirleride Kürtçe bilmenin gerekliliğini ve ihtiyacını hisetselerdi.

Kürtçe bilmek ya da öğrenmek size neden bu kadar ağır geliyor. ‘Bir dil bir insan’ sözü konu Kürtçe olduğunda neden ‘Küçümsenir’ oluyor.

Örneğin Kürt nüfusun yoğun yaşadığı yerlerde Valiler, Kaymakamlar, Doktorlar Kürtçe bilse fena mı olur?

Dil bölücülük değildir, sadece birbirimizi daha iyi anlamamızı sağlayan bir iletişim aracıdır.

Keşke alay konusu olan muhtar, kendini bilmediği bir dilde değil, anadili Kürtçe ile ifade edebilseydi.

Muhtar Alaatin eğer ki anadilinde konuşabilseydi, devlet hazurunda bu kadar komik bir duruma düşmezdi.

Devlet erkanı içinde bulunan Van Müftüsü Nimetullah Arvas ve Van Milletvekili İrfan Kartal... Siz neden gülüyorsunuz?

Siz çok mu iyi Türkçe konuştuğunu zanediyorsunuz?

Van Müftüsü, Allahın verdiği bir dili değilde başka bir dili konuşmak zorunda kaldığı için zor duruma düşen o muhtar için en çok senin üzülmeniz gerekmezmiydi?

İrfan Kartal, 24 Haziran’dan bu yana milletvekili olduğun meclis kürsüsünden kaç tane doğru düzgün konuşma yapabildiniz?

Abdulhalat Aras, konuşması sırası sana gelmesin diye bayağı bir kendini arkaya atmışsın belli... Gizlenme bak, ben seni görüyorum orda. Türkçe'ne güvenmiyor musun?

Kayyım Atıf Çiçekli, olaki bir gün hayatının bir noktasında insanlara Kürtçe konuşmak mecburiyetinde kalsın, bu muhtardan daha komik hallere düşmez mi?

Garnizon Komutanı veyahut Atıf Çiçekli, Niğde, Kırıkkale, Kırıkşehir'de, Kastamonu'da görev yaptıklarında bir muhtar, 'Ne örüyon, ne ediyon gayrı, Gapıyı gıygaşuk go, Tuyumuna ıncıklanma!' şeklinde kelimelerle konuşsaydı yine böyle güler miydiniz yoksa 'Ne güzel Türkçemiz var' diye gururlanır mıydınız?

Velhasıl, dün o görüntüyü bende paylaştım. Doğru görüntü itibariyle oldukça komik bir durum. Hepimizde muhtara güldük ama asla gülmemiz gereken sadece muhtar mı?

Komik olan sadece Muhtar Alaattin değil, o muhtarı Dernek Başkanı yapanlardır, komik olan devlet protokolü ile aynı safta durduğunda heybetli durduğunu sanan AKP Van Milletvekili İrfan Kartal ve Van müftüsüdür.

Asıl komik olan orada zavallı muhtara gülenlerdir.

Bir kez daha diyorum… Ne gülüyorsunuz be!

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 13:34
YORUM EKLE