OKTAY CANDEMİR : 'Kürt yoktur ama oy'u vardır'

'Kürt diye bir millet yoktur, ama oy'u vardır'

OKTAY CANDEMİR : 'Kürt yoktur ama oy'u vardır'

OKTAY CANDEMİR

Dünyanın bütün süper güçleri Ortadoğu'da Kürtler üzerinden hesaplar geliştiriyor... Türkiye'de 3 büyük siyasi partinin liderleri bile oy hesaplarını Kürtler üzerinden yapıyor. Bazı Solcular, İslamcılar, Kemalistler, Milliyetçiler; Kürtleri 'Ya yanımdasın ya karşımdasın' diyerek tehdit ediyor.

Hatta; dün Binali Yıldırım bile, " "HDP'nin İstanbul'da aday göstermemesi) Kimse Kürtlerin oyunu çantada keklik görmesin, bunu seçimlerde de göreceğiz." diyerek yıllardır sırf HDP'li diye işten attığı, cezaevine attığı, sürgünlere gönderdiği insanlardan oy istemesi insana 'Pes' dedirtiyor.

Devlet Bahçeli'de 'Bizde Kürd'üz' dedi.Bir ara ağzında mı kaçırdı diye emin olmak için bir daha dinledim.

Zamanın Başbakanı Demirel'e sormuşlar : Kürt var mıdır? diye... 'Binaaleyn bu tartışmalar abesle iştigaldir, Kürt varsa biz niye görmüyoruz. Olsaydı görürdük?' demiş.

Kürtler bu ara o kadar kıymete binmiş ki, Kürtleri paylaşamıyorlar. Herkes 'Kürt benim kardeşimdir' diyor.

Kürtlerin hiç kimseye kardeş, amca, baba, dayı olmaya niyeti yok... Kürt sadece 'Kürt' olmak istiyor o kadar. 

Herkesin bir Kürt hesabı var. İşleri bitene kadar böyle oluyor. Konu Kürtlerin hakları olduğunda dünya sus-pus... Kürt katledildiğinde konuşmayanlar seçim ya da savaş zamanı Kürtleri konuşmaya başlıyor.

İşlerine geldi mi Kürtleri seviyorlar, gelmedi mi öldürüyorlar.

Kürtlerin seçtiği herkesi tutukla, partisine demediğini bırakma... Ondan sonra da 'Kürdün oyu bizimdir'...! Kürde HDP'ye oy verince 'Terörist', size oy verince nadan  'Vatansever' oluyor?

Kürtlerin oylarını kime vereceğini dahi onlar belirliyor ve bunları söylerken o kadar eminler ki, kimse Kürtlere sormaya gerek bile duymuyor.

Bir zamanlar İstanbul'da çalışıyordum... Türk bir kardeşimle (!) sohbet ediyorduk. Kürt olduğumu söyleyince, 'Hadi be öyle bir şey mi var. Bu ülkede herkes Türk'tür ayrımcılık yapmayın' dedi.

Yani anlayacağınız herkesin Kürt'ten söz etme, faydalanma hakkı var ama bir tek Kürt, 'Ben Kürdüm' diyemiyor.

Aziz Nesin, ' Yüzde 60'ı aptaldır' derdi ya... Galiba Nesin'in söz ettiği o yüzde 60'da... Kürtleri aptal zannediyor.

Tüm bu etkenleri çarpar, böler, toplarsak ortaya şu sonuç çıkar : egemen ulus olmanın yarattığı sömürgeci psikolojisidir, 'Bu vatan bizim' duygusudur.

Ape Musa, " Ümidim şudur ki, artık Kürt milleti hiçbir şahsın veya bir çıkar örgütünün menfaatine değil, sırf kendi şeref ve haysiyeti için çalışıyor olsun…" derdi.

Dün kaybettiğimiz Kürt Sanatçı Egîdê Cimo ömrünün tamamını sürgünde geçirdi, 1992'de kaybettiğimiz Seyadê Şamê'de 50 yıl sürgünde kaldıktan sonra yaşamını yitirmişti.

Egîdê Cimo'nun sürgünde yaşamını yitirmesi Kürdün trajedisinin 21. yüzyılda dahi hangi boyutlarda olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi.

Bu iki trajik  örnekle gördüğümüz gibi Kürtler, zindanda, sürgünde katledilirken, herkes Kürtler üzerinden hesap yapıyor ve Kürtler adına konuşuyor.

'Kürt anasını görmesin' diyenler bugün ellerini ovuşturmuş 'Kürt bizi görsün' diyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 17:16
YORUM EKLE