Oktay Candemir : Çok Katlı Otoparkı neden yıkıyorlar?

Nisan  2011'de Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın katıldığı törenle temeli atıldı.

Oktay Candemir : Çok Katlı Otoparkı neden yıkıyorlar?

Nisan  2011'de Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın katıldığı törenle temeli atıldı.

23 Ekim 2011'de meydana gelen depremler dolayısıyla inşaat çalışmaları durdu. Yaşanan depremlerin ardından yüklenici firmanın iflas etmesinden kaynaklı yapımı yarıda kaldı.

26 Kasım 2015’te yine DBP’li Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya döneminde yapımı yeniden start aldı.

24 Nisan 2017’de Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, çok katlı otoparkın Haziran 2017’de hizmete gireceğini duyurdu.

8 Ağustos 2017’de yapımı tamamlanan çokkatlı otoparkın hizmete açılacağı duyuruldu.

12 Aralık 2017’de çok katlı otoparkın içinde yer alan 32 iş yerinin satışa çıkarıldığı duyuruldu.

11 Nisan 2018’de Van Valisi Murat Zorluoğlu, çok katlı otoparkı belediye çarşısına döndüreceklerini söyledi.

Ekim 2018'de çok katlı otoparkımızın yıkım çalışmaları başladı.Bitti, bitiyor, hizmete girdi, girecek... A ha az kaldı derken bir baktık ki otoparkımızı yıkıyorlar.

Basit bir şeyden söz etmiyoruz, yapımı için trilyonlarca para harcanan ve Van halkının park sorununu çözecek diye umutla beklediği otopark bitmeden, hizmete girmeden yıkmaya başladılar.

Bir kenti yapmak üzerinden değil yıkmak üzerinden bir hizmet anlayışı ile yürütülüyor. Madem yıkacaktınız son 2 yıldır ‘HDP bitiremedi, biz bitireceğiz’ diyerek vaveylayı koparıyordunuz….!

Vizontele filminde meşhur, “ duvarı yıkmışlar bir de pirketleri kırmışlar! Duvarı yıktınız bari pirketleri kırmayın! Pirketleri kırmamış olsalar hani yeniden yapardık” repliğine dönüştü hikaye.

Madem, yıkacaktınız o zaman 2 yıldır niye trilyonlarca para harcayıp, bitirmek için herşeyi yapıyordunuz. Sırf, ‘DBP’li Belediye yapamadıkbiz yaptık’ demek için mi?

Otoparkın kalan bazı ufak işlerini tamamlayan Van Büyükşehir Belediyesi Kayyumu, 15 Eylül 2017’de ‘DBP’li belediyenin bitiremediğini biz bitirdik’ diye açıklama yapmadı mı?

Yıllarca ‘biz bitireceğiz, yakında açılıyor. Müjde, müjde, müjde, otoparktan müjde size’ diyerek kayyumların reklamını yapan bir kısım Van Medyası şimdi neden suskunsunuz?

Otoparkın yıkım kararını da bizden gizliyorlar. Madem o kadar şahane bir iş yapıyorsunuz neden çıkıp ta bir açıklama yapmıyorsunuz?

Günlerdir izliyorum ve bekliyorum acaba bir yetkili çıkıp ‘Şu şu gerekçelerle burayı yıkıyoruz. Size daha iyi bir şey yapacağız’ demiyor.

Neden söyleyemiyorlar, çünkü; çok ta doğru bir iş yapmadıklarının onlarda farkında…

Van halkı zerre kadar bunların umurunda değil, bize tamamen halka ait bir otoparkın yıkımı konusunda bir açıklama yapma gereği bile duymuyorlar.

Şimdi soruyorum???

Çok katlı otoparkın yıkılmasının Aksaray’dan gelen parkomat şirketiyle bir ilgisi var mı?

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Genel Sekreter Yardımcıları bu işin neresinde?

Kanunlara ve mevzuatlara uygun olan otopark UKOME kurulunda karar alınmasına rağmen hangi gerekçe ile hayata geçirilmedi?

Bu kentin ulaşımını çözme iddiasında olan yetkili mülki amirler bu skandal duruma karşı neden sessiz?

Yoksa Van’ın otopark sorunu yok mu? Hani sorun yokta biz mi bir sorun varmış gibi görüyoruz.

Bu sorduğum sorulara mantıklı ve geçerli cevaplar versinler, hepinizin huzurunda söylüyorum… Ben 15 yıldır yaptığım gazeteciliği bırakmaya hazırım!

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2018, 14:14
YORUM EKLE