OKTAY CANDEMİR : Ankara’da ‘Kurt’, Van’da ‘Kürt’ Necdet

AKP-MHP'nin Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva'nın seçim kampanyasında HDP'li Kürt siyasetçileri taklit etmesi dikkat çekiyor.

OKTAY CANDEMİR : Ankara’da ‘Kurt’, Van’da ‘Kürt’ Necdet

Ankara'da 'Kurt', Van'da 'Kürt' olan Necdet

3 yıldır coğrafyamızda kızılca kıyamet koptu, insanlar öldürüldü, tutuklandı, köyler, kasabalar yakıldı-boşaltıldı… İnsanlarımız çok büyük acılar yaşadı ve bunu gıkı çıkmayan AKP-MHP Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Necdet Takva birden bire başımıza ‘Barış Güvercini’ kesildi. Necdet Takva’dan barış Güvercini değil ama, taklacı bir güvercin olduğu kesin.

AKP-MHP adayı Necdet Takva’nın ne kadar kötü bir taklitçi olduğunu da yeni öğrendik. HDP’lileri ve HDP siyasetini taklit ederek Kürt seçmenden oy alma çabaları gözlerden kaçmıyor, hatta o tavırlar oldukça iğreti duruyor.

Eskiden birinin veya bir şeyin davranışlarını, konuşmalarını taklit ederek insanları eğlendirmeye çalışanlara mukallit ve bunu meslek haline getirerek seyirciyi güldüren kimselere Meddah denirdi.

Necdet, bu aralar iyi bir mukallit olmuş ve yavaş yavaş meddahlığa doğru ilerliyor, çünkü; bizi bu kötü taklitleriyle güldürmeyi başarıyor.

Siyasetçinin taklit edildiğini biliyordum da, siyasetçinin siyasetçiyi taklit ettiğini (Hemde rakip olduğu siyaset) ilk defa gördüm.

Resmen HDP’lilerden rol çalıyor… Kendisinin ve partisinin Kürt seçmene dair olumlu bir politikası olmadığı için HDP’lilerin fikirlerini çalıp HDP’nin seçmenine satıyor.

Alışmışlar çalmaya tabi, bunlar artık fikirde çalıyorlar. Necdet Takva, Ankara’da AKP ve MHP ziyaretlerinde ‘Kurt’, Van’ın sokak ve mahallelerine çıktığında ‘Kürt’ oluyor.

Kendisine ‘Binbir Surat’ta diyebilirsiniz, ‘Cingöz Recai’de!

Bir kısım Van medyası bile Takva için 'Kürt Siyasetçi' tabirini kullandı.

Kürt siyasetçiler gibi oturup, Kürt siyasetçiler gibi konuşarak Kürtlerden oy devşirmeye çalışan Takva’ya birkaç önerimiz olacak…

Halkın için zindanda yatabilir misin birkaç yıl?

Veya, gözaltına alındığında kolluk güçlerinin arasında ‘Başı dik’ bir biçimde yürüyebilir misin?

Veyahut, 10 yıl ceza alacağını bile bile çıkıp mahkemede ‘Bizi halk seçti. O yüzden sonuna kadar halkımın yanındayım. Gerekirse gider yatarım 10-15 yıl, önemli değil.” diyebilir misin?

Halkın için açlık grevinde kalabilir misin 80-100 gün…

40 gün boyunca işkence seanslarına dayanabilir misin mesela?

Ensende namlu ile evine gitmek nedir bilir misin? O psikolojiyi kaldırabilir misin?

Şimdi çıkmış HDP'li Kürt siyasetçileri taklit ediyorsun… Taklit etmekle HDP’li olunmuyor Necdet Bey.

Kolay mı öyle Kürt siyasi geleneğinde uzun yıllar siyaset yapabilmek. Bir ara o da çözüm sürecinde HDP’ye yaklaşmaya çalıştın. Sonra seni çağırıp kulağını çektiler ve önüne bir kağıt koydular. Sen ne yaptın? Derhal gizli tanık oldun.

"Karakolda yalan söyler, Mahkemede şaşar Necdet": Şimdi, bırak bu taklit işlerini ve nerede siyaset yapıyorsan ona uygun hareket et. Hayatın boyunca bir kere olsun dürüst olmayı dene. AKP’de siyaset yapıyorsan, AKP’li gibi davran. Bari kendi partine ve yol yürüdüğün arkadaşlarına biraz saygın olsun.

HDP’li siyasetçiler gibi konuşabilir, onları taklit edebilirsin ama hiçbir zaman onlar gibi bir cesarete sahip olamazsın.

Sana cesaret hapı da içirseler, yapamazsın… Çünkü;Siyaset korkaklara göre bir yer değildir ve 1 Nisan’da eli böğründe ticaret hayatına göre döneceksin.

31 Mart’tan sonra sana önerimiz taklit sanatını sürdürmendir. Senden iyi bir meddah olabileceğini seçim sürecinde öğrenmiş olduk.

İyisi mi, sen git ticaret yap, para kazan. Şu anda siyaseti de bir para kazanma aracı olarak görüyorsun biliyorum ama  bak ciddi söylüyorum... Siyaset senin işin değil!

Öyle taklit ederek falan olmaz... Orjinal Kürt siyasetçileri dururken, senin gibi çakmasını kim ne yapsın?

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2019, 14:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alişan Şiyar
Alişan Şiyar - 2 hafta Önce

Kalemine yüreğine sağlık