Oktay Candemir : AKP'nin Mart Kedileri

Yerel seçimler yaklaştıkça AKP’nin Mart kedileri birer birer ortaya çıkmaya başladı. Yalnız bu Mart kedileri bildiğimiz Mart Kedilerinden daha farklı bir tür. Bunlar menfaatin kokusunu aldıklarında Mart ayını beklemeden Kasım-Aralık aylarında ortaya çıkıyorlar.

Oktay Candemir : AKP'nin Mart Kedileri

Yerel seçimler yaklaştıkça AKP’nin Mart kedileri birer birer ortaya çıkmaya başladı. Yalnız bu Mart kedileri bildiğimiz Mart Kedilerinden daha farklı bir tür. Bunlar menfaatin kokusunu aldıklarında Mart ayını beklemeden Kasım-Aralık aylarında ortaya çıkıyorlar.

Bunların Trafolara giren kedileri var geçmişte ama o ayrı. Benim söz ettiğim Mart kedileri, seçim zamanlarını, hele özellikle yerel seçimlerin yapıldığı Mart aylarını çok seviyorlar…

İhale kovalıyorlar…

İş-Kur’da işe girmek için torpil kovalıyorlar…

Az biraz menfaat için çatılara çıkıp, miyavlamaya başlıyorlar…

Şu günlerde yine birbirlerinin boğazlıyorlar…

Toz duman içinde aday olmak için yarışıyorlar…

Kendi partileri içinde bile birbirleriyle kavgaya tutuşuyor, birbirlerinin yüzünü tırmalıyor, yara bere içinde kalıyorlar…

Pencereden kovuluyorlar ama onlar bacalardan girmeyi yine başarıyorlar.

Köşeye sıkıştırıldıklarında ise hemen ciğercinin kedisi olup kuyruk sallamaya başlıyorlar.

Ama sonları da Mart kedileri gibi olacak… 31 Mart 2019 akşamı Mart ayı ve seçimler bittiğinde kuyruklarını bacaklarının arasına sıkıştırıp ortadan kaybolacaklar.

İşte ortada böyle bir hakikat var iken Van'ın yandaş kalemi, kalemşörü, iktidar borazanı gazetecisi son yazısında adeta yalvarıyor...

"Bu yazdıklarımı sizlerle paylaşırken Van adına iktidar partisinin temsilcilerinin ruh hali savaş meydanına inmeden, ter dökmeden, mücadele etmeden, bedel ödemeden savaşta kaybedeceğine inanan, zihnen ve ruhen mağlubiyeti tüm hücrelerine kadar hissetmiş aciz ve korkak komutan ve askerlere benziyor.Beyler, KENDİNİZE GELİN lütfen!Başarmak için mücadele edip, kötü sonuçlarla da karşılaşmış olabilirsiniz. Ama bu her mücadelede aynı sonuçları alacağınız anlamına gelmez.Halka arasında gönül köprüleri kuracak kişilere yerel seçimlerde emaneti teslim edecek ve büyükşehir olmak üzere ilçe belediyelerinde adaylıklar vermelisiniz.“Öğrenilmiş çaresizlik hali” yaşamaktan vazgeçin."

Yandaş bilmiyor ki, bu öğrenilmiş çaresizlik hali değil, her seçimde fark yemenin yarattığı bir realite. Bunu sen değil, senin feriştahın gelse değiştiremez.

AKP cenahı, 31 Mart seçimlerine dair Van'da umut sahibi değil ki iktidar borazanı gazeteci bunları yazmak zorunda kalıyor. AKP'liler umudu kesmiş ama yandaş gazeteci 'Çıkmayan candan umut kesilmez' misali hala saldırmaya devam ediyor.

Van'da sadece bir kayyum 'Hala kazanabiliriz' iddiasında ancak gelen bilgilere rağmen göre diğer tüm kayyumlar 'bir an önce Mart gelsin de bitsin bu iş' havasında.

Van'da iktidar borazanı bu gazeteci ve bir ilçenin kayyumu hariç neredeyse tüm AKP'liler sandıktan umudu kesmiş durumda. Onların umudu seçimden sonra yeniden kayyum atanması.

Vanlı Gazeteci Ayhan Yazlık dün yazmıştı... Ne kadar doğru bilemem ama eski Van Valisi 'Münir Karaloğlu AKP Van adayı olabilir' diye

Karaloğlu, deprem döneminde Van'da Bayram Oteline sağlam raporu vermesi, depremzedelere gazlı müdahale gibi gibi icraatlarıyla bilinen ve halkın hafızasında yer edinmiş bir bürokrat. Karaloğlu’nun asıl mesleği avukatlık ama bu meslekte tutunamayınca Kaymakam olmaya karar verdi. 20 yıl boyunca ilçe ilçe dolaşarak Kaymakamlık yapan Karaloğlu, terfi etmeden Kaymakam olarak emekli olmaya hazırlanırken her nasıl olduysa Vali olarak atandı.57 yaşında Vali olan Karaloğlu’da stajyerliğini Van’da yaptı. 20 yıl boyunca Kaymakamlık yaptığı yerlerde karşısında tek bir gazeteci bulamamış bir bürokrat olan Karaloğlu, Van’da karşısında o kadar çok gazeteci bulunca Van’ın en çok konuşan Valisi olarak tarihe geçti. Neredeyse Başbakan Erdoğan’a daha fazla konuştu. Bıraksalar ‘İcratın içinden’ programında dahi o konuş acaktı. Bizler, bu kadar çok konuşmasını “Adam 20 yıl bu anı beklemiş, kendine konuşsun’ diyerek anlayışla karşıladık ama Karaloğlu bu kadar çok konuşmasının karşılığını Bursa ve Antalya gibi yerlerde Valilik yaparak aldı. En son geçen gün Antalya Altın Portakal Film festivalinde ödül dağıtırken gördüm.

Şahsen benim AKP için Van’da desteklediğim adaylar var…

Münir Karaloğlu’nun Van Büyükşehir, Atıf Çiçekli’nin Edremit, Kayhan Türkmenoğlu’nun İpekyolu’ndan aday olmalarını canı gönülden destekliyorum.

YORUM EKLE