Mahkeme, gazeteciler Keleş ve Aslan için kararını verdi

Mahkeme, gazeteciler Keleş ve Aslan için kararını verdi
Mart ayında kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesinin etrafına örülen beton blokları haberleştirmek isterken gözaltına alınan ve 9 aydır tutuklu bulunan Gazeteciler Salman Keleş ve Arif Aslan tahliye edildi.

Yaklaşık 9 aydır tutuklu bulunan Gazeteciler Arif Aslan ve Selman Keleş ilk defa hakim karşısına çıktı. Yaptıkları haberler nedeniyle 'Örgüt üyeliği' suçlamasıyla yargılanan Aslan ve Keleş'in Van. 5 Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasına Aslan, Keleş, HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede, Avukatlar Barış Oflas, Cihat Durmaz, STK temsilcileri ile aileler katıldı.

İlk olarak söz alan ve Kürtçe savunma yapan Gazeteci Selman Keleş, Kürt ve muhalif Gazeteci olduğu için tutuklandığını belirtti. Keleş, kendisinin gazeteci olduğunu ve kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirdiğini ifade ederek, hakkında suçlamaları reddetti.

Gazeteci Arif Aslan'da Kürtçe savunma yaparak iddiaları reddetti. Aslan, gazetecilik yaptıklarını ve iddianameye konulan fotoğrafların haber fotoları olduğunu söyledi.

Avukatların yaptığı savunmaların ardından mahkeme Keleş ve Aslan'ın adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 13:55
YORUM EKLE