KESK’ten 10 Ekim Polis Müdahalesine ilişkin açıklama

KESK Van Şubeler Platformu 10 Ekim Ankara Gar Katliamını protesto etmek üyelerine yönelik polis müdahalesini kınadı.

KESK’ten 10 Ekim Polis Müdahalesine ilişkin açıklama

VANHABERDAR - KESK Van Şubeler Platformu 10 Ekim Ankara Gar Katliamını protesto etmek üyelerine yönelik polis müdahalesini kınadığını açıkladı.

Van’da 10 Ekim Ankara Gar Katliamının yıldönümünde yapılmak istenen Anmaya polisin müdahalesi ve gözaltılara ilişkin Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Van Şubeler Paltformu üyeleri Eğitim-Sen Van Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında konuşan Eğitim-Sen Hukuk Sekreteri Şerif Ateş, “KESK Şubeler platformu öncülüğünde, katliamın 3. Yıl dönümünde Feqiyê Teyran Parkı’nda basın açıklaması yapma kararı aldıklarını bunun ise engellendiğini belirtti. Ateş, “Katliamı önleyemeyen ülke güvenliğinin Van ayağı ve onların dediklerine göre İlin Valisi ve Emniyet Müdürü yasımızı, acımızı dahi paylaşmamıza izin vermediler, tahammül etmediler” diyen Ateş, Valiliğin kararı ile anmaya izin vermeyeceklerini polislerin kendilerine ilettiğini belirtti. Kamuoyu ile paylaşılan bir yasaklama kararının olmadığını söyleyen Ateş, “Defalarca gelip gittiler ve hep aynı diyalog geçti. Ki henüz görmediğimiz ve duymadığımız, Tuşba Emniyetinde göz altındayken, ifade esnasında o gün çıkarıldığı anlaşılan böyle bir karar varsa dahi tamamıyla insani ve vicdani olarak yapmak istediğimiz basın açıklamasına yer ve mekan neresi olursa olsun engel teşkil edemez. Anti demokratiktir” dedi.

Sendika kapısında başladığını söyleyen Ateş, “Öncelikle sendikanın çıkış kapısına yüzlerce polis yığdırılarak çıkışımız engellenmek istendi. Yaklaşık 10 kişilik sendika aktivisti ile slogan atmadan normal bir vatandaş gibi açıklama yapacağımız Feqiyê Teyran parkına yürüdük. Daha basın açıklaması yapacağımız alana varmadan Soydan kavşağında önümüz kesilerek yüzlerce polis tarafından etrafımız sarıldı. Aynı diyaloglar sonucunda hiçbir anons yapılmadan düşman hukuku uygular misali fütursuzca üzerimize saldırdılar, tartaklandık, darp edildik, vücudumuza vurulan sayısız jopun eşliğinde; kimimizin kafası tekmelendi, kimimizin omuzu yerinden çıktı, tekme tokatlanarak kin ve nefret dolu sinkaflı küfürler eşliğinde sendikamız Avukatı Ümit Dede dahil olmak üzere toplam 16 kişi (biri yoldan geçen vatandaş) göz altına alındık. Yapılan sert Müdahale sonucunda kolu yerinden çıkan arkadaşımız tedavi görmüş olup, 10 günlük iş görememezlik raporu verilmiştir” diye konuştu.

Konuşmasında Van Valiliği ve Emniyet Müdürlüğüne seslenen Ateş, “İlin Valisine, Emniyet Müdürüne soruyoruz; 2911 e aykırı elimizde hiçbir şiddet aracı olmamasına, hiçbir illegal ya da legal slogan atmamamıza rağmen; Neden önlenemeyen Gar Katliamı için yapacağımız insani ve vicdani açıklamamız engellenip kontrolsüz bir şekilde şiddet uygulanıyor. Neden yüzlerce polisle sendikamızın kapısına dayanarak en demokratik hakkımız engelleniyor. Neden acımızı, yasımızı dahi paylaşmamıza tahammül edilemiyor. Kin ve nefretle düşman hukukunu aratırcasına saldırılıyor. Neden IŞİD’in yaptığı söylenen ve IŞİD’i kınamamızdan bu kadar rahatsız oluyorsunuz. İlin Valisi ve Emniyeti’ne seslenen Ateş, “Şunu bilin ki; Siz bu ilde baskıyla şiddetle güvenliği, huzuru sağlayacağınıza inanıyorsanız yanılıyorsunuz” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE