Kemal Burkay : Hala bir Kedim yok

31 yıllık sürgünün ardından 2011 yılında Türkiye'ye dönen Siyasetçi Kemal Burkay K24'e verdiği röportajda hala bir Kedi'sinin olmadığını söyledi. Burkay sorulan sorulara şu yanıtları verdi : 

Kemal Burkay : Hala bir Kedim yok

Kemal Burkay: Hala bir kedim yok!

 VANHABERDAR - 31 yıllık sürgünün ardından 2011 yılında Türkiye'ye dönen Siyasetçi Kemal Burkay K24'e verdiği röportajda hala bir Kedi'sinin olmadığını söyledi. Burkay sorulan sorulara şu yanıtları verdi : 

Kürdistan’dan Stockholm’e ve oradan Ankara’ya uzanan bir yolculuk… Bu yolculuk serüveninizden bahseder misiniz?

12 Eylül öncesinde Kürdistan Sosyalist Partisi’nin genel sekreteriydim. Faşist bir darbenin yaklaştığını farkederek bazı güvenlik tedbirleri aldık. Bazı arkadaşlarım yurtdışına çıkmamın yararlı olduğunu söyledi. Yurtdışına çıktım. Önce Almanya’da bir süre kaldım, daha sonra İsveç’e geçtim. 31 yıl yurtdışında kaldım. 2011’de koşullar olgunlaşıp hakkımdaki davalar düşünce döndüm.

Burada hiçbir zaman boş oturmadım. Gittiğim günden geldiğim güne kadar hep çalıştım, ürettim. Sade bir hayat yaşadım. Parti işleriyle uğraştım. Ülkeleri dolaştım, konferanslar verdim, kitaplar yazdım. Benim için çok verimli yıllardı. Avrupa’yı adım adım dolaştım, ama bazılarının dediği gibi “keyif çatmadım.” Bu kadar kitap keyif çatılarak yazılamaz!

Şiir yazıyor musunuz?

Daha seyrek. Şimdiye kadar 10 kadar şiir kitabım yayımlandı. 6’sı Türkçe, 4’ü Kürtçe’ydi. Bir şiir kitabına yetecek kadar şiirlerim de var. Bunlar son 7 - 8 yılda yazdığım şiirler.

Konuya değinmişken, HDP’li Selahattin Demirtaş da cezaevinden öykü kitabı yazdı. Demirtaş’ın kitabını okudunuz mu?

Hayır, okumadım.

Siyasette aktif mücadele sürdürürken edebi çalışmalarınız devam etti mi?

Evet. Şiir yazmayı sürdürmüştüm, ama roman yazmıyordum artık. İlk romanım 1963’te bir gazetede tefrika edildi. Onu henüz kitap olarak yayımlayabildik. İkinci romanım da çok geç yayımlandı.

Yazdıklarınızdan da bahseder misiniz?

Sadece şiir yazmadım. Çocuk hikâyeleri, gezi notları yazdım, tiyatro eseri türünde eserlerim var. Deneme sayılabilecek Kürtçe ve Türkçe kısa yazılarım var. Özellikle Kürtçe deneme türünde çok sayıda yazım var ve bunlardan 4’ü kitap olarak yayımlandı.

Türkiye kamuoyu aynı zamanda sizi “Mamak Türküsü” ve “Gülümse” şiirleriyle tanıyor. Bu şiirlerin sizin için ne anlama geldiğini de merak ediyorum.

Tanınmış sanatçılar tarafından okundukları ve geniş kamuoyuna ulaştığı için öylesine ünlendi. Bu iki şiiri, ötekilerden ayıracak olağanüstü özellikleri yok. Yüzlerce şiir yazdım ve birçok şiirimin de onlardan daha güzel olduğunu düşünüyorum. Kitleler şiiri çok yakından izlemez. Edebiyatın ve şiirin çok yakın okuyucuları vardır. Şiirin izleyeni çok yoktur, ama ünlü bir şarkı herkese ulaşabilir. Mesele bu.

Gülümse şiirinde “Bir kedim bile yok anlıyor musun” diyorsunuz. Biz de merak ediyoruz, kediniz var mı?

Ne yazık ki kedim yok.

YORUM EKLE