Hiçbir cami kabul etmeyince cenazesi cemevine kaldırıldı

Son dönemde operasyon ya da çatışmalarda yaşamını yitirenlerin cenazelerine dönük engellemelerin sonuncusu İstanbul’da yaşandı.

Hiçbir cami kabul etmeyince cenazesi cemevine kaldırıldı

Müzakerelerin sona ermesinin ardından başlatılan operasyonlarda ya da yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren PKK’lilerin cenazelerinin defnedilmesine son yıllarda izin verilmiyor. Bitlis’te bulunan Garzan Mezarlığı gibi kimi yerlerde ise geçmişte hayatını kaybedenler mezarlarından çıkartılıyor.

Bunun son örneği İstanbul’da yaşandı. Iğdır’da 4 Ocak’ta yaşamını yitiren Muş doğumlu PKK’li Abdullah Aygün’ün cenazesi aile tarafından dün İstanbul’a getirildi.

Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi’ne getirilen Aygün’ün dini vecibelerinin yerine getirilmek istendi. Ancak mahallede bulunan camilerin hiçbiri Aygün’ün cenazesini kabul etmedi.

Cami imamlarının gerekçe göstermeden cenazeyi kabul etmemeleri üzerine Aygün ailesi, cenazeyi Gazi Cemevi’ne götürdü.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre dini vecibeleri burada yerine getirilen cenaze, Gazi Mezarlığı’na götürülerek defin edilmek istendi. Bu kez de ailenin yolu polis tarafından kesildi.

Polis aileye “Ya gece geç saate ya da sabah erken saate defin işlemlerini yapın” dedi. Bunun üzerine aile cemevinde olan cenazeyi sabah erken saatlere kadar bekletmek zorunda kaldı.

Sabah saatlerinde ise cenazesi alınan Aygün, Gazi Mezarlığı’na götürülerek defnedildi.

Kaynak: gazetekarinca

YORUM EKLE