HDP’li Sarısaç'tan Şengal ve Maxmur açıklaması

14 Aralık 2015’te başlatılan ablukalar ve Şengal ve Maxmur kampına yönelik hava operasyonları nedeniyle Van'da basın açıklaması düzenlendi.

HDP’li Sarısaç'tan Şengal ve Maxmur açıklaması

HDP Van İl binasının önünde yapılan basın açıklamasına HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede, DBP Van İl Eş Başkanı Ökkeş Kawa, HDP Milletvekili Murat Sarısaç, PM Üyesi Özgür Zeydanoğlu, DTK Temsilcileri, TJA Aktivistleri, Barış Anneleri ve halk katıldı.

Basın açıklamasında konuşan HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, 14 Aralık 2015’te büyük yıkımlara neden olan bir süreç başladığını belirterek “ 2013 yılında Sayın Abdullah Öcalan’ın zor koşullarda başlattığı süreçte Türkiye halklarında büyük bir barış umudu ortaya çıktı. Bu süreçte tek bir eve cenaze gitmedi anca çöktürme planıyla bu süreci bitirilerek bir yıkım süreci başlatıldı. Bütün kasabalar adeta haritadan silindi. Bu vahşet bütün dünyanın gözü önünde yaşandı ve kimse yaşananlara müdahale etmedi. Anneler cenazeleri buzdolabına kaldırdı, tarihi miras yok edilerek tarihsel hafızadan silinmek istendi. Bütün bunlar Kürtlerde büyük tahribatlara neden oldu.” Diye konuştu.

‘AÇLIK GREVLERİ EN MASUM EYLEM BİÇİMİDİR’

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 37 gündür sürdürdüğü açlık grevine dikkat çeken Sarısaç, “ Sayın Abdullah Öcalan üzerinde 3 yıldır ağırlaştırılmış tecrit uygulanmaktadır. Sayın Güven’in de tecrit politikalarını protesto etmek için başlattığı açlık grevine destek olmak amacıyla ilimizde açlık grevleri başlatıldı. Dünyanın her yerinde en masum eylem biçimi olarak bilinen açlık grevine yönelik müdahaleler yaşandı. Anayasada ve evrensel hukukta suç olmayan açlık grevlerine yönelik saldırılar ne yazık ki sürüyor. Arkadaşlarımızın yeniden barışın olması ve tecridin bitmesi için başlattıkları açlık grevlerine hukuksuz bir şekilde saldırılar oldu. İl binalarımız basılıyor ve arkadaşlarımız gözaltına alınıyor.” İfadelerini kullandı.

‘SALDIRILAR TOPYEKÜN KÜRT HALKINI HEDEFLİYOR’

Sarısaç, konuşmasını şöyle sürdürdü : “ Bu saldırılara gösterdikleri hukuki bir gerekçe dahi yok buda çöktürme planının hala sürdüğünü ortaya koyuyor. Kürtlere yönelik bu saldırılar sınır dışında da sürüyor. Maxmur ve Şengal kamplarına yönelik hava saldırıları sürüyor. Kürtlerden buradan giderek maxmura sığındı ama yine de kurtulamadı. IŞİD’in elinden kendi direnişiyle kurtulan Şengal halkı yine hava saldırılarına maruz kalıyor.” Dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 17:36
YORUM EKLE