HDP Van seçim çalışmalarında bugün : Köy Gezileri ve Kadın Toplantıları

Van seçim çalışmalarında bugün köy gezileri ve kadın toplantıları ile sürdü.

HDP Van seçim çalışmalarında bugün : Köy Gezileri ve Kadın Toplantıları

HDP Van’da seçim çalışmalarını köy ziyaretleri ile sürdürdü. Bugün de bir çok noktada halkla buluşan HDP Eş Başkan Adaylarını halk yoğun ilgiyle karşıladı.

Özalp, İpekyolu, Muradiye, Tuşba, Edremit ve Erciş’te seçim çalışmalarını yürüten Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayları Mustafa Avcı ve İlçe Belediye Eş Başkan adayları halka önümüzde ki yerel seçimlerin önemini anlatırken, mahallelerde yapılan özgün kadın toplantılarına ise yüzlerce kadın katıldı.

TUŞBA

Van 31 Mart'ta irade beyanını tekrar ilan edecek'

Tuşba İlçesi mahallelerinde seçim çalışması yapan HDP'liler halkın yoğun ilgisi ile karşılaştı. Halk buluşmalarında konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Mustafa Avcı, Van'da 31 Mart'ta tekrar güçlü bir irade beyanının ortaya çıkacağını belirtti.

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Mustafa Avcı, HDP Tuşba Belediye Eşbaşkan adayları Ayşe Minaz ve Yılmaz Berki'nin de aralarında olduğu kalabalık bir grup Tuşba ilçesini bağlı mahallerde halkla buluştu. DTK, HDP, DBP ilçe yöneticilerinin de katıldığı buluşmalar sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar devam etti. HDP'liler gittikleri her yerde halkın yoğun ilgisi ile karşılaştı. İlk olarak Hıdır, Ocaklı (Kom), Yemlice (Zorewa) ve Akçeören (Axceoren) mahallelerine giden HDP'liler burada mahalle sakinleri tarafından karşılandı. Dört mahallede de HDP'lileri slogan ve flamalarla karşılayan yurttaşlar renkli görüntüler oluşturdu. Özellikle çocukların HDP'lilerin araçlarını karşılamaları ise dikkat çekti.

Buluşmada ilk olarak konuşan Tuşba Belediye Eşbaşkan adayı Yılmaz Berki, 108 gündür açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in durumuna dikkat çekti. Tecridin son bulması ve ülkede yaşanan bunca krizin çözülmesi için tecridin mutlak suretle kaldırılması gerektiğini ifade eden Berki, halkın seçimlerde tüm bu yaşananları göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi. Tuşba'ya hak ettiği hizmetleri yapacaklarını aktaran Berki, "Tuşba'da artık AKP'nin esemesinin bile artık okunmaması gerekiyor. Halkımız 31 Mart'ta onlara burada gereken dersi verecektir" dedi.

'NE OLURSA OLSUN HALKIMIZA HİZMET EDECEĞİZ'

Ardından konuşan Tuşba Belediyesi Eşbaşkan adayı Ayşe Minaz ise belediyelere haksız hukuksuz bir şekilde kayyumların atandığını söyledi. Minaz, "Belediyelerimiz kendi halkını hizmet ettikleri için kayyum atayarak size hizmet eden eşbaşkanlarımızı cezaevine attılar. Belediye eşbaşkanlarımızın halkına hizmet etmek dışında hiçbir suçları yok. Düşünün ki Büyükşehir Belediye Eşbaşkanımız Bekir Kaya halkın isteği üzerine köprü yaptığı için yargılanıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Herkes burada meselinin köprü olmadığını iyi biliyor. Biz halkımıza hizmet etmekten asla geri durmayacağız. Ne olursa olsun halkımız ne isterse imkanlarımız dahilinde hizmet edeceğiz" diye konuştu.

Mahalle toplantılarında halkın sıkıntılarını dinledikten sonra konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Mustafa Avcı da, halktan oy istemek için değil sorun ve sıkıntılarını dinlemek için geldiklerini belirterek, Tuşba'nın 31 Mart için kararını zaten verdiğini söyledi. Kürtlerin artık birliklerini sağlaması gerektiğini söyleyen Avcı, "Biz halk olarak birlikteliğimizi sağlamak zorundayız. Biz bu birlikteliği ortaya çıkarırsak kimseye ihtiyacımız kalmaz. Halkımız 31 Mart'tan sonra ne sıkıntısı olursa olsun bize iletebilirler. Biz imkanlarımız ölçüsünde halkımıza gereken ne hizmetse yapacağız. Bazıları çıkıp millette aş, iş vaatleri veriyor. Siz 17 yıldır iktidarsanız neden bugüne kadar bunu yapmadınız? Bunlar yalan söylüyor. Onların size iş, aş verme dertleri yok. AKP 17 yıldır ülkeyi yönetiyor. İlk geldiklerinde yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele edeceklerini söylemişlerdi. Ama bugün bakıyorsunuz ki en fazla yoksulluk bunların döneminde ortaya çıktı. Yine yolsuzluk konusunda bunların önüne zaten kimse geçemez. Düşünün ki şuan meydanlarda 250 gram çay dağıtılıyor. Bu durum ülkeyi bu hale getirenler için utanç duyulacak bir durumdur" dedi.

Van'da güçlü bir irade beyanının ortaya çıkması gerektiğini ifade eden Avcı, "Biz Van'da 14 belediyenin tamamını alacağız. Halkımıza bu konuda büyük bir inancımız var. Halkımız 31 Mart'ta kayyum politikasını hayata geçiren ve halkımızın iradesine ipotek koyan bu yönetimleri buradan gönderecektir. Ancak tüm halkımızın bulundukları her alanda çalışma yapması ve AKP'nin yüzünü insanlara anlatması gerekiyor. Bize oy vermeyen insanlara mutlaka AKP'nin bu politikalarını anlatın. Bizler kendi aramızda mutlaka bir birlik sağlamalıyız. Halkımız önce kendi evinde, mahallesinde birlik kurmalı ve bu birliği tüm alanlara yaymalıdır. Bir evde birlik yoksa Van Denizi kadar malınız mülkünüz olsa bile bir anlamı yoktur. Bu birlikteliğimizi sağlayarak bizi yok etmek isteyenlere karşı en büyük cevabı vermemiz gerekiyor" diye konuştu.

Toplantılarda söz alan halk ise Tuşba Belediyesi'ni mutlaka kazanmaları gerektiğini belirterek, halkın 31 Mart'ta AKP'ye ders vereceğini söyledi.

ÖZALP

Özalp İlçe Eş Başkan Adayımız Dilan Örenci, seçim çalışmaları kapsamında köy ziyaretleri gerçekleştirdi. Köylerde halkımızla bir araya gelen Örenci, Özalp halkının kayyum zihniyetine 31 Mart'ta son vereceğini belirterek, “ Özalp halkı bugüne kadar iradesine hep sahip çıktı ve 24 Haziran seçimlerinde rekor bir oyla partisine destek sundu. Şundan eminiz… Özalp halkı 31 Mart’ta kendi rekorunu kıracak ve kayyumları gönderecek” ifadelerini kullandı.

İPEKYOLU

HDP İpekyolu’nda seçim çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında Selim Bey ve Bostaniçi Mahallesi’nde seçim bürolarını halkın yoğun katılımıyla açıldı.

Selimbey ve Bostaniçi Mahallesi büro açılışlarına Belediye Eş Başkan Adayımız Azim Yacan, Şehzade Kurt, TJA Aktivisleri, Barış Anneleri. HDP Van Gençlik Meclisi Üyeleri ve halk katıldı.

Açılışlarda halka hitaben konuşan “ Emek veren halkımızın bu emekleri 31 Mart’ta zaferle taçlanacak. Bugün işte açlık grevleri var… Leyla Güven’in şahsında başlayacan açlık grevi direnişlerini selamlıyoruz. Onların yolu yolumuzdur, mücadeleleri mücadelemizdir. Biz normal şartlarda bir seçim çalışması yürütmüyoruz. Gittiğimiz her yerde ablukalar var ve halkımızın etkinliklere katılması engelleniyor. Bu tutumu protesto ediyoruz. Selim Bey ve Bostaniçi halkı 31 Mart’ta sandıkta gereken cevabı verecektir.”

Konuşmaların ardından Barış Anneleri, Eş Başkan Adayları Şehzade Kurt ve Azim Yacan açılış kurdelesini birlikte kesti.

Açılış etkinlikleri çekilen halaylarla ve sloganlarla son buldu.

EDREMİT

HDP Edremit İlçe Eşbaşkan Adayı Gülcan Kaçmaz ve beraberindeki partili kadınlar ilçeye bağlı süphan mahallesinde düzenledikleri toplantıda bir araya gelip kadınların sorunlarını dinledi. Burada konuşan Eş Başkan Adayı Kaçmaz, AKP-MHP’nin kadınlar tarafından geriletilebileceğini söyledi.

ERCİŞ

Erciş ilçesi belediye eş başkanı Yıldız Çetin Zortuli ( çatak dibi ) Köyünde kadınlarla biraraya geldi. Çetin, kadın düşmanı kayyumların 31 Mart’ta kayyumlar tarafından gönderileceğini söyledi.

MURADİYE

Muradiye Belediye Eş Başkan Adayı Yılmaz Şalan’da, köy ziyaretleri ile seçim çalışmalarını sürdürdü. Şalan, tüm Muradiye halkını iradesine sahip çıkmaya çağırdı.

ÇATAK

Aralarında HDP belediye eşbaşkan adayları Esra Babur Murat Bozdemir ve İlçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu grup Seçim çalışmaları kapsamında Garısan(Boyunpınar)ve Gorandeşt (Görentaş) mahallelerinde kapı kapı dolaşıp halkla bir araya geldi. Mahalle sakinlerinin yoğun ilgisiyle karşılaşan eşbaşkanlar Hakkari milletvekili Leyla Güven'in imralıdaki tecridin kaldırılması için 108 gündür süren açlık grevi ve 31 mart seçim süreci hakkında bilgi verdi. Mahalle sakinleri Leyla Güven'in başlattığı direnişini selamlayarak 31 martta kayumlarla gasp edilen belediyelerimizi geri alacağız dedi.

ÇALDIRAN

Çaldıran Belediye Eş Başkan Adayları Leyla Atsak ve Faruk Demir, seçim çalışmaları kapsamında Nanparêz köyünde halkla bir araya gelerek genel süreci ve önümüzde ki seçimleri konuştu. Eş Başkanlarla görüşen köylüler, 31 Mart’ta iradelerine sahip çıkacağını söylerken, halka hitaben konuşan Eş Başkan Adayları Atsak ve Demir’de, 31 Mart seçimlerinin kritik bir dönemeç olduğunu belirterek, halkı seçim hilelerine karşı duyarlı olmaya çağırdı.

YORUM EKLE