HDP Van'da açlık grevi başlattı

VANHABERDAR - HDP Van İl Örgütü de iki günlük açlık grevi başlattı.

HDP Van'da açlık grevi başlattı

VANHABERDAR - HDP Van İl Örgütü de iki günlük açlık grevi başlattı.

Açlık grevi nedeniyle HDP il binasında yapılan basın açıklamasına HDP Van il eşbaşkanları Yadişen Karabulak, Ümit Dede,  DBP Van İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava, Ayla Tarhan, HDP Van milletvekilleri Murat Sarısaç, Muazzez Orhan, DTK temsilcileri, belediye eşbaşkanları ve TJA aktivistleri katıldı.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, "AKP hükûmetinin 'Allah'ın lütfu' olarak değerlendirdiği 15 Temmuz darbe girişimini Kürtlere yönelik savaş gerekçesine dönüştürdüğünü belirterek, " Sayın Güven, Sayın Öcalan’a yönelik tecridin şahsi değil tüm Kürt halkına yönelik olduğunu söyledi. Bir kadın olarak, bir Kürt bireyi olarak tecridi kabul etmeyerek süresiz-dönüşümsüz açlık grevine girdi. Biz de bu onurlu duruşundan dolayı kendisini selamlıyor ve yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Kendisinin bu duruşunu selamlıyor ve destek amacıyla burada iki günlük açlık grevine başlıyoruz" şeklinde konuştu.

Orhan, tecridin son bulması ve demokratik siyasetin önünün açılması için mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Orhan, konuşmasının sonunda, Van Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanmasının ve Eş Başkan Bekir Kaya’nın rehin tutulmasının 2. yıl dönümü nedeniyle kayyum zihniyetini kınadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 12:29
YORUM EKLE