HDP'li Temel, Kız Kale'sini meclis gündemine taşıdı

DP Van Milletvekilimiz Tayip Temel, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un yanıtlaması istemiyle Anayasa'nın 98'inci ve içtüzüğün 96'ın ve 99'maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde başta Urartu olmak üzere bir çok medeniyete tanıklık eden Van'da bulunan Kız Kalesi'nde sürdürülen restorasyon çalışmasını sordu. Edremit Belediyesine atanan kayyumun Kız Kalesinde yürüttüğü restorasyon çalışmalarının başladığını ve projede yer alan yere gömme traversler, travers merdivenler, ahşap korkulukların toplumda kaygı yarattığını kaydeden Temel şunları dile getirdi : 

HDP'li Temel, Kız Kale'sini meclis  gündemine taşıdı

VANAHABERDAR - HDP Van Milletvekilimiz Tayip Temel, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un yanıtlaması istemiyle Anayasa'nın 98'inci ve içtüzüğün 96'ın ve 99'maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde başta Urartu olmak üzere bir çok medeniyete tanıklık eden Van'da bulunan Kız Kalesi'nde sürdürülen restorasyon çalışmasını sordu. Edremit Belediyesine atanan kayyumun Kız Kalesinde yürüttüğü restorasyon çalışmalarının başladığını ve projede yer alan yere gömme traversler, travers merdivenler, ahşap korkulukların toplumda kaygı yarattığını kaydeden Temel şunları dile getirdi : 

Başta Urartu olmak üzere birçok medeniyeti ağırlayan Van’da ,tarihe tanıklık eden, toplumsal hafızayı diri tutan sayısız tarihi eserin tehlike altında olduğu bilgisi basında yer almıştır. Bu eserlerden bir tanesi de tarihi Kız Kalesi’dir.

Edremit Belediyesine atanan kayyum Edremit’te bulunan Urartular döneminden kalma tarihi Kız Kalesi’nin restorasyon çalışmasını geçtiğimiz günlerde başlatmıştır. Projede, yere gömme traversler, travers merdivenler, ahşap korkuluklar, rölyefler, oturma bankları, ağaç altı oturma yerleri, kaya bahçesi, kadınlar için el işi ürünleri satış noktaları, aydınlatma, 25-30 araçlık otopark ve yer yer peyzaj çalışmalarının yer aldığı belirtilmektedir. Ancak kayyum zihniyetinin sit alanlarını tahrip edip tarihin geleceğe aktarılmasını engelleme çabası halk tarafından dile getirilen kaygılar arasındadır.

Bu bağlamda;

1-Kız Kalesi’nde “restorasyon” adı altında yapılacak olan çalışmalar için ihale kim/kimlere verilmiştir?

2-Söz konusu ihalenin bedeli ne kadardır?

3-Projede, yere gömme traversler, travers merdivenler, ahşap korkuluklar, rölyefler, oturma bankları, ağaç altı oturma yerleri, kaya bahçesi, kadınlar için el işi ürünleri satış noktaları, aydınlatma, 25-30 araçlık otopark ve yer yer peyzaj çalışmaları tarihi bir eserin restorasyon tanımına uygun değildir. Söz konusu yapılacak olan “restorasyon” tarihi dokuyu zedeleyecek olup restorasyon projesinde tadilata gidilerek tarihi doku zarar görmeden yapılacak bir proje hazırlama çalışmanız var mıdır? Eğer yoksa bu kapsamda bir çalışma yapmayı planlamakta mısınız?

4- Eski bir yapıda yıkılmış, bozulmuş alanı aslına uygun biçimde onarma anlamına gelen restorasyon işlemi kapsamında tarihi Kız Kalesi’nde ne gibi işlemler yapılacaktır? Eserin tarihi dokusunun zedelenmemesi için ne gibi önlemler, tedbirler alınacak ya da alınmıştır?

YORUM EKLE