HDP'li Temel, Adalet Bakanı Gül'e tutuklu gazetecileri sordu

HDP Van Milletvekili Tayyip Temel, 10 Aralık Dünya Çalışan Gazeteciler Gününde tutuklu gazetecileri Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e sordu.

HDP'li Temel, Adalet Bakanı Gül'e tutuklu gazetecileri sordu

HDP Van Milletvekili Tayyip Temel, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e tutuklu gazetecileri sordu. Gül'ün yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren Temel, şunları dile getirdi :

"Türkiye’de 1961 yılından bu yana 10 Ocak’ta kutlanan Çalışan Gazeteciler Günü’ne çok sayıda gazeteci cezaevinde girecektir. Kürt basını başta olmak üzere tüm muhalif basın 1990’lı yıllardan bu yana baskı cenderesi altındadır. Geçmişte gazeteciler öldürülür, gazete binaları bombalanırken günümüzde gazeteciler tutuklanmakta, haberleri yasaklanmakta, gazetecilerin binalarına, fotoğraf makinelerine ve kameralarına el konulmaktadır. Kısacası gazeteciler çalıştırılamaz hale getirilmektedir.2018 yılı hapisteki gazeteciler raporunu yayımlayan Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Türkiye’nin üçüncü kez en çok gazeteci hapseden ülke olduğunu açıklamıştır. Uluslararası arenada Türkiye gün geçtikçe gazeteciler için tehlikeli bir ülke olarak görülmeye başlanmıştır. Nitekim, geçtiğimiz günlerde Alman Gazeteciler Birliği (DJV), Türkiye'ye seyahat edecek Alman gazeteci ve bloggerları uyarmıştır. Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Başkanı, gazetecilerin Türkiye'ye seyahat planlamadan önce sosyal medya hesaplarında Türkiye'deki siyasi gelişmeler hakkında bir yorum yapıp yapmadıklarına bakmaları gerektiğini belirtmiş; Alman yasaları uyarınca düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilen ifadelerin Türkiye’de cezai kovuşturmaya yol açabileceği uyarısında bulunmuştur. 

     Bu bağlamda;

1- 2015 yılından bu yana cezaevlerinde bulunan hüküm giydiği için çalıştırılmayan kaç gazeteci bulunmaktadır? Bu gazetecilerin hüküm giyme gerekçeleri nelerdir? 

2- Bugün itibarı ile tutuklu olduğu için çalıştırılmayan gazeteci sayısı kaçtır? Bu gazetecilerin tutuklanma gerekçeleri nelerdir?

3- Son 3 yılda gözaltına alınan gazeteci sayısı kaçtır?

4- Son üç yılda gizli tanık ifadesi ile tutuklanan gazeteci sayısı kaçtır? 

5- Bugüne kadar kaç gazetecinin AİHM başvurusu sonuçlanmıştır? Bu başvuruların kaçında Türkiye mahkûm edilmiştir? 

6- AİHM’de gazeteci başvurularında Türkiye’nin mahkûm edilmesi sebebiyle ödenen toplam tazminat tutarı ne kadardır? Tazminata konu olan kararı veren yargıçlara ne kadarı rücu edilmiştir? 

YORUM EKLE