HDP'li Şık'tan Arvas'a yanıt: Sizin zihniyetinize sahip olmaktansa hayvan olmayı...

Halepçe katliamında yaşamını yitirenler  21. Yıldönümünde Van’da düzenlenen etkinliklerle anılıyor. Erciş’te konuşan HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, HDP için ‘Hayvan gibi yaşıyorlar’ diyen AKP Milletvekili Abdulahat Arvas’a tepki göstererek, “ Başkasının hakkını, iradesini gasp eden, riyarak bir anlayışın üyesi olmaktansa hayvan gibi yaşamayı tercih ediyorum” diye konuştu.

HDP'li Şık'tan Arvas'a yanıt: Sizin zihniyetinize sahip olmaktansa hayvan olmayı...

16 Mart 1988’de Irak'ta kimyasal silahlarla gerçekleştirilen Halepçe Katliamı 21. Yıldönümünde düzenlenen çeşitli etkinliklerle protesto ediliyor. Van’ın Erciş ilçesinde HDP İl binasında düzenlenen anma etkinliğine HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak, HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, DTK temsilcileri ve halk katıldı.

Halepçe katliamında yaşamını yitirenlerin anısına gerçekleşen sayg duruşunun ardından söz alan HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak, “Biz Kürtler için tarihi ve acı dolu bir gün. Coğrafyamızda yüzlerce katliam oldu. İşte burada Zilan katliamı oldu. Bugün açlık grevleri devam ediyor. Sayın Leyla Güven şahsında bu direnişler tüm dünyaya ses oluyor. Sessizliği yırtmalıyız ve Leylaların sesine ses olmalıyız. Bize ne kadar ölümü reva görselerde biz asla baş eğmeyeceğiz, boyun bükmeyeceğiz. Onların zulmüne karşı bizler bu tecriti kıracağız ve mutlaka kazanacağız.” Diye konuştu.
Karabulak’ın ardından söz alan HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ise şunları kaydetti : Diktatörler, baskı rejiminin sahipleri bütün sistemin araçsallaştırdığı iktidarlar katliamlarla, tutuklamayla mücadelenin biteceği gibi bir yanılgıya sahipler. Oysa bu mücadele başarana kadar sürecek. Ben böyle düşünüyorum.Bir AKP li yaşamaktansa tarif ettiği bir hayvan gibi yaşamanın daha iyi olduğunu düşünüyorum. Riya yok, yalan yok, başkasının hakkını, iradesini gasp etmek yok. Bizim taleplerimiz budur. Eğer bu hayvanlıksa ben hayvan olmayı kabul ediyorum. Öyle bir zihniyete mensubu olmayı kabul etmiyorum. Dini suçlarının günahlarının, suç düzeninin devamını sağlamak için her türlü hakareti yapan bu insanlara halk    en güçlü tokatı indirecektir.”

Anma etkinliği Halepçe katliamının anlatıldığı sinevizyon gösterimi ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 14:08
YORUM EKLE