HDP'li Sarısaç, Soylu'ya Erciş'te yaşananları sordu

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaçoğlu, Erciş'in Çobandüzü Köyünde bir evin ateşe verildiği iddialarını meclise taşıdı. Jandarma ve Polisin Çobandüzü köyünde yaptığı ev baskınlarına dikkat çeken Sarısaç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şunları dile getirdi

HDP'li Sarısaç, Soylu'ya Erciş'te yaşananları sordu

VANHABERDAR - HDP Van Milletvekili Murat Sarısaçoğlu, Erciş'in Çobandüzü Köyünde bir evin ateşe verildiği iddialarını meclise taşıdı. Jandarma ve Polisin Çobandüzü köyünde yaptığı ev baskınlarına dikkat çeken Sarısaç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şunları dile getirdi :

Van ilinin Erciş ilçesine bağlı Çobandüzü (Hespenek) Mahallesinde 11 Kasım 2018 tarihinde gece saatlerinde ihbar üzerine Jandarma ve Özel Harekat Polislerince evlere baskın düzenlenmiş ve bunun sonucunda sivil yurttaşlar mağdur edilmiştir. Evine baskın düzenlenen hane sahibi Mehmet Polat, aile bireylerinin giysisiz ve çorapsız dışarı çıkarılıp saatlerce soğukta bekletildiğini belirterek kapı ve pencerelerden evin içine gaz bombası atıldığını ifade etmiştir. Yapılan ev aramasında herhangi bir şey bulunamazken gaz bombaları nedeniyle çıkan yangında ev büyük oranda zarar görürken bir hafta sonra yapılacak düğün için hazırlanan çeyizlik eşyalar da kullanılamaz hale gelmiştir.

Benzer bir durum Ekim 2017’de de Van’ın Özalp ilçesine bağlı Mollatopuz köyünde yaşanmıştı. Sabah saatlerinde güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda ev sahibinden kapıları ve camları açması istendikten sonra eve atılan gaz ve el bombası neticesinde çıkan yangında bir ev tamamen yanmıştı. Çobandüzü mahallesindeki ev baskınında olduğu gibi Mollatopuz köyündeki aramalarda herhangi bir suç unsuruna rastlanmamıştı. Dolayısıyla Kürt coğrafyasında işlenen suçların ve orantısız uygulamaların cezasız kalması söz konusu durumun münferit olmadığını gösterdiği gibi benzer olayların sıkça yaşanmasına neden olmaktadır.

Bu bağlamda;

  1. Van ilinin Erciş ilçesine bağlı Çobandüzü (Hespenek) Mahallesinde 11 Kasım 2018 tarihinde gece saatlerinde yapılan ev aramalarının sebebi ve amacı nedir?
  2. Erciş ilçesine bağlı Çobandüzü Mahallesinde yapılan ev aramalarının hukuki gerekçesi nedir? Ev aramaları için arama belgesi alınmış mıdır?
  3. Çobandüzü Mahallesinde ev sakinleri herhangi bir direniş göstermeden dışarı çıkmalarına rağmen evin içine gaz bombalarının atılmasının nedeni nedir? Böyle durumlarda sivil bir yurttaşın evine gaz ve el bombası atılması normal bir uygulama mıdır?
  4. Çobandüzü Mahallesinde bir evin yanmasına neden olan operasyon hakkında herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?
  5. Çobandüzü Mahallesinde bir evin yakılmasıyla sonuçlanan operasyonla ilgili Van Valiliği ne tür bir çalışma yapmayı planlamaktadır? Yurttaşların uğradığı zarar karşılanacak mıdır?
YORUM EKLE