HDP'den Vali Bilmez'e yanıt geldi : Bu tür baskılara ve laflara diz çökmedik, çökmeyeceğiz

HDP Van'da seçim çalışmalarına hız verdi 

HDP'den Vali Bilmez'e yanıt geldi : Bu tür baskılara ve laflara diz çökmedik, çökmeyeceğiz

VAN- HDP Van'da seçim çalışmalarını hızlandırırken, Gürpınar ilçesinde adaylar halkla birlikte seçim bürosunun açılışını yaptı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 31 Mart Yerel seçimler için Van’da çalışmalara hız verdi. Esnaf ziyaretleri yapılırken, büro açılışı gerçekleştirildi. 


GÜRPINAR

Gürpınar ilçesinde ilk seçim bürosu Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Mustafa Avcı, Gürpınar Belediye Eşbaşkan adayları Rojbin Akdağ ve Kemal Güler,  HDP Gevaş Belediye Eşbaşkan adayları Veysi Şeker ve Melek Arapoğlu, Van HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede, DTK ve DBP yöneticileri yanı sıra yurttaşlarla birlikte açılışı yapıldı.

Gürpınar belediye eşbaşkan adayları, halkın iradesini gasp eden kayyumlardan belediyeleri alarak, halkla birlikte yöneteceklerini söyledi. Ardından konuşan HDP Van İl Eşbaşkanı Ümit Dede, İstanbul'a tecride karşı yürümek isteyen HDP’li vekillere polis tarafından engellenmesi kınadı. Van Valiğinin HDP hakkından açıklamalara cevap veren Dede, "Bir Vali çıkıp partimizi hakkında açıklama yapıyor. Valiler AKP İl başkan, kaymakamlarsa ilçe başkanı gibi davranıyor. Unutmayın bizler sizler gibi atanmış değiliz. Bu halkın iradesiyiz. Biz bu tür baskılara ve laflara karşı diz çökmedik ve çökmeyeceğiz" diyerek açlık grevinde olanlara selam yolladı. 


Vali ve Kaymakamların AKP yöneticisi gibi davranmasını eleştiren HDP Büyükşehir Eşbaşkan Adayı Mustafa Avcı, "Kaymakamlar ilçelerde muhtarları çağırarak, partimize oy vermeleri durumunda hizmet ve yardım etmeyeceklerini söylüyormuş. Bu halk sizin hizmetinize de yardımınıza da muhtaç değildir. Onursuzca yaşıyacağımıza, açlıktan ölürüz" ifadelerinde bulundu. Belediyelerin kimsenin malı olmadığını belirten Avcı, 31 Mart günü kayyumları göndereceklerini ve belediyelerin halkı olacağını kaydetti. 


Konuşmalar ardından halay çekildi. Halay sonrası adaylar ve yurttaş birlikte kurdeleyi keserek büro açılını gerçekleştir. Açılıştan sonra adaylar halkla beraber çay içerek sohbet etti. 

YORUM EKLE