HDP Adaylarını Özalp ve Saray'da halka tanıttı

HDP’nin Van’da aday tanıtım toplantıları sürüyor. Bugün Saray ve Özalp ilçelerine giden Eş Başkan adayları halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı.

HDP Adaylarını Özalp ve Saray'da halka tanıttı

HDP Van İl Örgütü aday tanıtım programlarını sürdürüyor. Seçim çalışmaları kapsamında adaylarını tanıtmayı sürdüren HDP bugün de Özalp ve Saray ilçelerinde aday tanıtım programı düzenledi. Aday tanıtım programlarına HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak, DBP Van İl Eş Başkanı Ökkeş Kawa, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayları Bedia Özgökçe, Mustafa Ertan, Özalp Belediye Eş Başkan Adayları Dilan Örenci, Yakup Almaç, Saray Belediye Eş Başkan Adayları Caziye Duman, Şahabettin Bilmez, mevcut belediye Eş Başkanları, STK temsilcileri ve halk katıldı.

İlk olarak 24 Haziran’da HDP’nin 24 Haziran genel seçimlerinde yüzde 88 oy oranı elde ettiği Özalp;’a giden Eş Başkanlar, soğuk havaya rağmen yüzlerce araçlık bir konvoy tarafından karşılandı. “Biji Ber Berxwedana zindana” sloganlarının atıldığı alanda ilk olarak Özalp Belediye Eş Başkan adayları Dilan Örenci ve Yakup Almaç kısa konuşmalar yaptı.

’33 KURŞUNUN TORUNLARI 31 MART’TA BUNLARA CEVABINI VERECEK’

Coşkunun yüksek olduğu Özalp’te ilk olarak konuşan adaylardan Dilan Örenci, Leyla Güven’in 85’nci gününe giren direnişini selamladı. Barış’tan korktukları için tecridin kaldırılmadığını söyleyen Örenci, “ Biz kadınlar onlardan korkmadık korkmayacağız. Onlara korkmadığımızı bir kez daha söylüyoruz. Biz buradayız, korkmuyoruz. Bizi sürekli projeniz nedir? diye soruyorlar. Projemiz kayyumları geldiği yerlere tekrar geldikleri gibi geri göndermek olacaktır. 31 Mart seçimlerine büyük bir coşkuyla hazırlanıyoruz. Herkesin vicdanına, yüreğine dokunarak var olan sistemin bütün oyunlarına 31 Mart’ta cevap olacağız. Bizler 33 Kurşun, Zilan, Cizre, Suruç katliamlarını gördük. Bizler bunlara 24 Haziran’da da cevap verdik, 31 Mart’ta da vereceğiz” diye konuştu.

Eş Başkan adayı Yakup Almaç ise,” Antidemokratik yollarla mevcut belediye başkanlarımızı görevinden alanları demokratik yollarla silip süpürmeye geldik. Arkadaşlarımızın yarım kalan projelerini tamamlayacağız. Başarı bizlerindir” dedi.

DBP İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava’da yaptığı konuşmada seçimleri zaten kazandıklarını söyledi. Bu seçimlerin yalnızca belediye seçimleri değil, bu seçimlerin Efrin, Kerkük ve tecride cevap olacaktır.” İfadelerini kullandı.

‘KENTİMİZİ DE KENDİMİZİ DE BİZ YÖNETECEĞİZ’

Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Bedia Özgökçe Ertan ise yaptığı konuşmasında, tutuklu belediye başkanlarının halkın oylarıyla seçilen meşru temsilciler olduğunu söyledi. Bütün oyunlara, hilelere rağmen halkın kendi iradeleriyle ortaya çıktığını söyleyen Özgökçe, ” Yerel yönetimlerde 'kentimizi de kendimizi de biz yöneteceğiz' dediniz. Bizler onlara çok güçlü cevaplar vereceğiz. Halkımıza yönelik her türlü baskı, şiddet, işkenceye rağmen direnen bir halk var karşılarında. Bizi onurlu yapan şey zulme karşı geri adım atmadan direnmemizdir. Kayyumlar halkımıza ait ne varsa onu yıktılar. Zulümle baskıyla bizleri yöneteceklerini sandılar. Ancak biz asla baş eğmedik. Halk yine de 'Benim partim HDP’dir' dedi. Kentimizi de kendimizi de yine bizler yöneteceğiz. 31 Mart seçimden daha fazladır” dedi.

HDP heyeti ardından Saray İlçesine hareket etti.

Saray ilçesine giden eşbaşkanlar burada da halkın büyük bir ilgisi ile karşılandı. Tanıtımda ilk olarak konuşan Saray Belediye Eşbaşkana adayı Caziye Duman, Leyla Güven’in eylemini selamladı. Bugüne kadar tüm baskılara rağmen boyun eğmediklerini 31 Mart seçimlerinde de boyun eğmeyeceklerini söyleyen Duman, “ Biz halkın önerdiği ve ihtiyaçları doğrultusunda projelerimizi gerçekleştireceğiz. Halk kendilerine yönelik yürütülen psikolojik savaşa en büyük cevabı kendi öz iradeleriyle 31 Mart’ta sandıkta verecektir. Yeni bir dönem yaratacağız. Var olan temelin inşasını yükselteceğiz. Elimizden zorla alınan hakkımızı ve gasp edilen belediyelerimizi kendi irademizle geri alacağız, bu anlamda halk onurlu duruşuyla, bu sürecin belirleyicisi olacaktır. Saray YaMeYe” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından konuşan Eşbaşkan adayı Şahabbettin Bilmez de halkı selamlayarak başladığı konuşmasında, kayyumun Saray’da yaptıklarını anlattı.

‘BEKİR KAYA, DİBA KESKİN VE KADİR ÇALIŞKAN’I TUTUKLAYANLARA YANITI HALKIMIZ VERECEK’

HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak’ta konuşmasına HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in açlık grevini selamlayarak başladı. Kayyumların halkın iradesini gasp ettiğini ve Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya, Erciş Belediye Eş Başkanı Diba Kaya ve Saray Belediye Eş Başkanı Abdülkadir Çalışkan’ın tutuklandığına dikkat çeken Karabulak, “ Onların mücadelesini bugün sürdüren siz onurlu halkımız, bu politikalara karşı yanıtını 31 Mart’ta sandıklarda verecektir.” Diye konuştu.

AVCI : HALKIMIZ MESAJINI VERECEKTİR

Son olarak konuşan HDP’nin Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Mustafa Avcı ise, savaş istemediklerini, barış, özgürlük ve demokrasi istediklerini söyledi. Saray Kapıköy sınır kapısının 7 kez açıldığını hatırlatan Avcı,” 31 Mart seçimlerinde en güzel mesajını vereceksiniz. Biz zulmün karşısında boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Sizler bizi öldürdünüz cezaevlerine attınız. Yapmadığınız bir şey kalmadı çünkü çünkü biz haklıyız. Ayakta durmaya devam edeceğiz. Başarı bizlerindir. 31 Mart seçim lerinde bütün bunların hesabını soracağız” diyerek sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 16:55
YORUM EKLE