Erciş’te Kürt dili Paneli düzenlendi

Erciş’te Dünya Anadil Günü paneli düzenlendi.

Erciş’te Kürt dili Paneli düzenlendi

Van’ın Erciş ilçesinde 1 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla panel düzenlendi. HDP Erciş İlçe binasında düzenlenen panele konuşmacı olarak Kürt Yazar İkram İşler, Mele Muzaffer Çağan katıldı. Panele HDP Erciş İlçe Eş Başkanı Hicret Kandemir, HDP Erciş Belediye Eş Başkan adayı Mahmut Pala ve Erciş halkı katıldı. Panelin açılış konuşması HDP Erciş İlçe Eş Başkanı Hicret yaptı. Kısa bir konuşma yapan Kandemir, Kürt halkının anadiline sahip çıkmasını ve yaşamın her alanında konuşulması gerektiğini söyledi.

‘Kürt dili üzerindeki yasaklar Allah'ın kanunlara aykırıdır’

Kandemir açılış konuşmasından sonra sözü Mele Muzaffer Çağan aldı. Bu gün Türkiye'de Kürtçe’nin yasaklandığını belirten Çağan, Allah’ın her kavme ve millete ayrı bir dil verdiğini söyledi. Allah tarafından verilen bu dillerden biri de Kürtçe olduğunu ifade eden Çağan, “Yeryüzünün kadım dillerinden biri de Kürtçedir. Bu gün dünya üzerinde 100 bin nüfusuna sahip milletler bile dillerini serbest şekilde konuşabiliyor ve dilleri resmi dillerin arasına iken, 40 milyondan fazla bir halk olan Kürt halkının dili yasaklanmış durumda. Kürt dili üzerinde baskılar ve yasaklar Allah'ın kanunlara aykırıdır.”

‘DİLİMİZE SAHİP ÇIKALIM’

Panelde son olarak sözü Kürt Yazar İkram İşler aldı. Kürt tarihine ve Kürtçenin kökenine değinen İşler, Kürt halkının sadece Kürdistan’da olmadığını tüm dünyaya yayıldığını söyledi. Kürt halkının binlerce yıllık bir geçmişi olduğunu ve Kürt dilinin dünyanın en köklü dilleri arasında olduğunu dile getiren İşler, şöyle konuştu: “ Bu gün birçok dünya üzerinde birçok milletin konuştuğu kelimelerin kökeni Kürtçe’dir. Kürdistan yapılan kazılarda Kürt halkı ve dili üzerinde yeni bulgular ortaya çıkıyor. Özellikle Urfa Göbeklitepe’de çıkan tarihi kalıntılar Kürtlerin tarihinin ne kadar eskiye dayandığının göstergesidir. İran’da Afganistan’da ve Hindistan’da yaşayan Beluciler, Kürt kökenlidir ve dilleri Kürtçe’dir. Kürt dili diğer dillere göre çok daha zengindir. Bu zenginliği ile dünyadaki tüm dillere katkı sağlamıştır. Dilimize sahip çıkalım. Eğer dilimize sahip çıkarsak, dünyadaki diğer halklar gibi yerimizi alırız.”

YORUM EKLE