Emeklilikte yaşa takılanlar Ankara'da...

Emeklilikte yaşa takılanların temsilcileri dün TBMM'de ziyaretlerde bulundu: Bu toplumsal bir çığlık ve bu çığlığın duyulması gerekiyordu. Şimdi umudumuz çok yüksek.Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) temsilcilerinden oluşan bir heyet, siyasi parti gruplarını TBMM’de ziyaret ederek, taleplerine destek istedi. Görüşmelerde, partilerin tamamının, mağduriyetin giderilmesi konusunda yasal düzenleme yapılması için “olumlu” mesajlar verdiği öğrenildi.

Emeklilikte yaşa takılanlar Ankara'da...

VANHABERDAR - Emeklilikte yaşa takılanların temsilcileri dün TBMM'de ziyaretlerde bulundu: Bu toplumsal bir çığlık ve bu çığlığın duyulması gerekiyordu. Şimdi umudumuz çok yüksek.Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) temsilcilerinden oluşan bir heyet, siyasi parti gruplarını TBMM’de ziyaret ederek, taleplerine destek istedi. Görüşmelerde, partilerin tamamının, mağduriyetin giderilmesi konusunda yasal düzenleme yapılması için “olumlu” mesajlar verdiği öğrenildi.

‘UMUDUMUZUN EN YÜKSEK OLDUĞU AN’

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak ile beraberindeki heyet, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Grup Başkanı Ahat Andican ile görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerinin ardından Milliyet gazetesine açıklamalarda bulunan Özüpak, şunları söyledi: “Görüşmelerimizin genel anlamda çok olumlu geçtiğini söyleyebilirim. Erkan Akçay Bey, bu konuda zaten bir kanun teklifi verdikleri, durumun çözüme kavuşması için gerekli desteği vereceklerini söyledi. Sayın Naci Bostancı, mağduriyetimizi bildiklerini, bu anlamda sorunun çözüme kavuşturulması için çalışma yürüttüklerini anlattı. Bir çalışma içinde olduklarını söyledi. Sayın Kılıçdaroğlu’nun da zaten desteği olduğunu biliyoruz. O da desteklerini sürdüreceklerini ifade etti. Ahat Andican Bey de yine milletvekilleri olarak bu sorunun ortadan kaldırılması için yanımızda olduklarını beyan etti. Biz, bu mağduriyetin çözümü konusunda olumlu çabaları görüyoruz. Ellerinden geleni yaptıklarını biliyoruz. Bu görüşmelerin ardından hakikaten umutlandık ve umudumuzun en yüksek olduğu anları yaşıyoruz. İnanıyoruz ki hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız ve diğer partiler, toplumsal bir sorunun ortadan kaldırılmasında birliktelik içinde olacaklar. Bu toplumsal bir çığlık ve bu çığlığın duyulması gerekiyordu. Şimdi umudumuz çok yüksek.”

KILIÇDAROĞLU, ‘HANGİ PARTİ DESTEKLEYECEK GÖRECEĞİZ’ DEDİ

Özüpak, konuyla ilgili Meclis Başkanı Binali Yıldırım’dan da randevu talep ettiklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, görüşme sırasında, konu ile ilgili hazırladıkları kanun teklifinin TBMM’de gerçekleşecek görüşmelerine işaret etti. Kılıçdaroğlu’nun, “Sorunlarınızı biliyoruz ve sonuna kadar yanınızdayız. Ama kanun teklifimiz Genel Kurul’a geldiğinde hangi partilerin destek verip vermeyeceğini göreceğiz. Özellikle MHP bu konuda ne diyecek bekliyoruz” dediği belirtildi.

Gürer: İktidar kulak vermeli

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarına değindi. Gürer, bu kişilerin, prim gün sayısı ve belirlenen çalışma yılını tamamlayarak emekli olan ancak yaş nedeniyle emekli maaşı alamayan kişiler olduğunu bildirdi. Gürer, “Bu kişilere verilecek ücretler gündeme getiriliyor. İstenirse çözüm bulunabilir; siyasi partiler birlikte oturur ve bu sorunu çözebilir. İktidar, toplumdan gelen bu sese kulak vermelidir” dedi.

MHP: AK Parti ile uzlaşılmalı

Emeklilikte yaşa takılanlara yönelik düzenlemede kilit parti konumundaki MHP, AK Parti’yi adres gösterdi. MHP olarak bu sorunu çözen tekliflerinin arkasında olduklarını belirten MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “Ancak AK Parti ile uzlaşma aranmadan bunu çıkarmak sorumlu ve doğru bir tutum olmaz” dedi.

YORUM EKLE