DİSA-DER'in 'Anadil' etkinliklerine yoğun ilgi

VAN –DİSA-DER Dünya ana dil günü etkinlikleri  öğrencilerinin koro ve Mencel Tiyatro ekibinin oyunlarına yoğun ilgiyle karşılandı. 

DİSA-DER'in 'Anadil'  etkinliklerine yoğun ilgi


Dil Kültür Sanat ve Araştırma Derneği (DİSA-DER) 21 Şubat Dünya Anadil Günü sebebiyle KESK şubeler Platformunda panel düzenledi. Panelin yapıldığı salona “Zımanê me nasna meye bıla zıman be axıftın da ku gel be jiyandın zıman hezi welatpareziye” pankartları asılırken, Halkların Demokratik Partisi(HDP) İlçe eşbaşkanı Yadişen Karabulak HDP İlçe eşbaşkanları Şehzade Kurt Azim Yacan, HDP Büyükşehir eşbaşkan adayı Mustafa Avcı, Demokratik Bölgeler Partisi(DBP) eş başkanı Ökkeş Kava, ve çok sayıda kişi katıldı. Panelin modaretörlüğünü, Sitta yayınevi editörü Kahır Battayi yaparken konuşmacılar Kürtçe Dil Eğitmeni Elif Gemicioğlu ile araştırmacı yazar İbrahim Sungur üstlendi. 

Saygı durşuyla başlayan panelde ilk olarak konuşan modaretör Kahır Battayi Kürt Dili asimilasyon politikalarına değnere “Kürtçe dilinin yaşamın her alanında konuşulması gerekir. Dil canlıdır, konuşulmadığında ölür her Kürdün Ana diline sahip çıkması gerekir” dedi.

Ardından konuşan İbrahim Sungur ise sadece Kürt dili üzerinden değil dünyadaki birçok dil yok ola tehlikesiyle karşı karşıya”dedi. 

Son olarak konuşan Elif Gemicioğlu ise ana dil ile kadın arasındaki ilişki üzerinden konuştu Kürtçe dilini yok olmamasının tarihi boyunca kadının büyük bir rol üstlendiğine dikkat çekerek “Birçok tarih kitabın dilin ortaya çıkma tarihçesini devletlerin var olmasıyla başlatır. Fakat yazılı tarihin elle almadığı neolotik devrim, kadın ve çocuk arasındaki diyalogla başlar. Bu eksende kadınlar yazılı tarihteki yerleri ısrarla görmezden geinirken aslında kadının dil üzerinde büyük bir etkii vardır. Kadın dili ortaya çıkaran onu geliştirendir. Kürt tarihinde bir çok öncü kadın vardır, mitolojilerde yine bir çok kadın rol alır. Bir dilin yok olmamasında yine kadının bu anlamda rolü çok önemlidir. Kadının çocuğuna ana dilini öğretmesi gerekir” dedi

Konuşmaların ardından soru cevapla panel son buldu. 

Panelin ardından dil etkinliği, Mencel tiyatro’da devam etti.İlk olarak DİSA-DER öğrencilerinin hazırladığı koro şarkılarıyla youn ilgiyi toplarken, koronun seslendirdiği şarkılardan sonra 1’nci sınıfı bitiren öğrencilere teşekür belgesi (nasnâme) verildi. Etkinlik Mencel Tiystro gurubunun dil üzerindeki 'asimilasyon' konulu oyunuyla son buldu.

YORUM EKLE