Çatak'ta Köprüye 'Evet' oyu veren 50 encümene daha soruşturma!

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya’nın hala tutuklu olduğu davaya konu olan Tiziz köprüsüne ilişkin yeni bir soruşturma başlatıldı.25 yıllık köprünün yeniden yapılmasına onay veren 50 belediye meclis üyesi karakol giderek ifade verdi.

Çatak'ta Köprüye 'Evet' oyu veren 50 encümene daha soruşturma!

VANHABERDAR - Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya’nın hala tutuklu olduğu davaya konu olan Tiziz köprüsüne ilişkin yeni bir soruşturma başlatıldı.25 yıllık köprünün  yanına yapılan yeni köprü ile ilgili soruşturmalar sürüyor.

Çatak’a 10 km mesafede bulunan Körüklü Vadisine vatandaşların geçişini sağlamak amacıyla 1992 yılında dönemin belediyesi tarafından yapılan Tiziz Köprüsü, DBP’li Belediye döneminde yeniden restore edildi. Ancak 2016 yılında kayyum atamaları ile Tiziz Köprüsü devletin adeta beka sorununa dönüştü ve Çatak Kayyumu köprüyü tamamen yıktı. 

KÖPRÜ 'ÖRGÜTE YARDIM ETMEKLE' SUÇLANIYOR

Mahkemeler köprünün yeniden yapımını ‘Örgüt talimatı’ olarak değerlendiriyor. Bölge Jandarma Komutanlığı, Kaya’nın duruşmasına bir yazı göndererek ‘Köprünün örgüt mensuplarının eylemlerde rahat geçişini sağlamak amacıyla yapıldığı tarafımızdan tespit edilmiştir’ iddiasında bulundu.

KÖPRÜ YAPIMINA EVET DİYEN 50 ENCÜMENE SORUŞTURMA

Kaya’nın yargılaması sürerken ‘Örgüte yardım ettiği’ iddia edilen köprü hakkında bir soruşturma daha başlatıldı. Soruşturma kapsamında köprünün yeniden yapılmasına onay veren 50 Van Büyükşehir Belediye Meclis üyesi hakkında soruşturma başlatıldı. Meclis üyeleri meclis toplantısında ‘Evet’ dedikleri için soruşturmalık oldu.Soruşturma kapsamında emniyete ifadeye çağrılan Belediye Meclis Üyelerine, ‘ Köprüyü örgüt talimatıyla mı yaptınız?’ gibi sorular soruldu.

24 YILLIK KÖPRÜ DBP’Lİ BELEDİYE DÖNEMİNDE DEVLET SORUNU OLDU

1992 yılında yapılan köprü’yü 24 yıl boyunca sorun yapmayan devlet, DBP’li Belediyenin Çatak’ta seçimleri kazanmasının ardından Köprü’yü adeta devlet için beka sorunu haline getirdi.

‘KÖPRÜYE ÖRGÜT MENSUPLARI GEÇEMEZ DİYE Mİ YAZALIM’

Hala Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya’nın dava dosyasına en önemli delil olarak Tiziz Köprüsü’nün restorasyonu konuldu. Tutuklu Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya, Hükümet yol, köprü yaptığında ‘Örgüt izin vermiyor’ diye yakınıyor, biz yaptığımızda ise ‘Örgüt istediği için yaptılar’ deniliyor. Bir karar verin örgüt köprü istiyor mu, istemiyor mu? Biz yaptığımız her köprünün üzerine ‘Bu köprüden örgüt mensupları geçemez’ diye mi yazalım.” İfadelerini kullanmıştı.

KARAKOYUN : KÖPRÜYÜ VATANDAŞLARIN TALEBİYLE YAPTIK

Haklarında açılan davayı değerlendiren Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Handan Karakoyun, “ Geçmişte özel idare tarafından yapılan köprü işlevsiz kalınca halkımızın vadiye geçişlerini kolaylaştırmak için bu köprüyü yapma kararı aldık. Orada yaşayan yurttaşlarımızın talebi ile gündemimize böyle bir konu geldi. Vatandaşların talebini dikkate alarak hareket geçtik. Zaten köprü 90’lı yıllarda yapılmış ve biz sadece bakım ve onarımını yaparak daha güçlü bir hale getirdik. Kayyumlar bu tür konular üzerinden kendilerini meşru kılmaya çalışıyor. Çalışmalarımıza aynen devam edeceğiz. Halkımızın ihtiyacı olan her yerde olacağız.” Diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 16:58
YORUM EKLE